22 functie hij tot aan zijn dood vervult. Ook het jaarboek 1948 van 'Haerlem' bevat van zijn hand een artikel 'Het Huis Spaarne 17'. De inhoud van beide publicaties verwerkt deze veelzijdige man later in een lijvig en tevens zo levendig boek, waarin hij de geschiedenis der 'Maatschappij' schrijft bij ge legenheid van haar tweehonderdjarig bestaan in 1952. In het bestuur van dit genootschap heb ik vele jaren met hem mogen samenwerken. Ook in deze functie heb ik hem, met wie ik sinds ongeveer 1915 persoonlijk bevriend ben ge weest, leren kennen als een man van actie en nauwgezetheid. Hij was een steady werker. Haast had hij nooit, maar hij was altijd bezig, hij kon altijd schrijven. Inspiratie, zoals bij mensen, die de ene dag meer gedisponeerd zijn dan de andere, scheen hij niet nodig te hebben. En toch wijst zijn pionierend levenswerk zo duidelijk op inspiratie, niet alleen op kennis en scherpzinnigheid. In het huis der 'Maatschappij' aan het Spaarne is menig initiatief van hem uitgegaan. Men zou hem in dit milieu de ideale secretaris kunnen noemen: beoefenaar van de weten schap en man van de wereld. De Hollandsche Maatschappij immers is geen gezelschap van louter geleerden. Haar direc teuren komen voort uit bestuurskringen of ze zijn 'captains of industry'. Merkwaardigerwijze heeft in dit instituut Bierens de Haan samengewerkt met een voorzitter, die ook op meer dan één terrein thuis is: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, magistraat en geleerde. Geen wonder, dat de Maatschappij in de jaren na de tweede wereldoorlog door hun beider inspan ning tot nieuwe bloei is gekomen. Opmerkelijk is, dat dit heeft kunnen gebeuren ondanks een zekere stroefheid van Bierens de Haan in zijn omgang met anderen. Deze eigenschap kan iemands leven moeilijk maken, maar zij bevatte bij mijn vriend een element, waarvoor men bewondering kan hebben: nimmer heeft hij iemand naar de ogen gezien. De welstand, waarin hij was geboren, heeft hem reeds in zijn studententijd onafhankelijk gemaakt, maar ook zijn karakter vertoont duidelijke trekken van independentie. Bierens de Haan is van nature in de oppositie; bijna altijd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 30