23 begint hij met zich negatief in te stellen, of neemt de schijn van scepcis, van achterdocht aan. Menig probleem heeft hij daar door in zijn vak tot een oplossing gebracht, want zijn critische geest vermag evenzeer op te bouwen als af te breken. Maar zij, die zo optreden, lokken ook tegenstand uit en krijgen daar door niet steeds wat zij verwachten. En toch heb ik me wel eens afgevraagd, of deze eigenschap, in de omgang van Bierens de Haan met anderen, niet evenzeer een attractie was als een handicap. Ook zijn aangeboren ironie moet in dit verband worden genoemd. Zij weerde af en toch versterkte zij banden, in het gesproken en in het geschreven woord. Hoe goed is het proza van Johan Bierens de Haan! Dit constateren en gewag maken van zijn droge humor, het geschiedt in één adem. 'Wat gaat er om in Uw hond', is een kostelijk boekje van zijn hand, maar ook het menselijke is hem niet vreemd. Dat weten degenen, die met hem gereisd hebben of die, zoals ik, een bijna dagelijks contact met hem hebben gehad in het clubleven. Zijn originaliteit kwam daar even goed tot haar recht als in zijn wetenschappelijk werk. He knew how to relax. In de herinnering aan die uren van ontspanning leeft hij voor mij voort en ik mis hem in ons gemeenschappelijk beleven van de natuur. Ik heb met hem gewandeld in de omgeving van Ootmarsum en in het Land van Maas en Waal. Tezamen hebben we de zoneclips waargenomen op het eiland Gotland. Hij heeft me gevoerd langs oude gebouwen en door Haarlemse hofjes, meegenomen op zijn speurtochten naar Japanse pren ten en merkwaardig glaswerk. Deze hobbies, met al het spor tieve dat er in tot uiting komt, maar vooral zijn weten schappelijk getinte liefde voor de bergen verschaffen hem levensvreugd en geven hem een bekendheid, even veelzijdig als zijn persoonlijke smaken. Jarenlang is hij voorzitter van de Nederlandsche Alpenvereniging, van de Bond Heemschut, bestuurslid van 'Hendrick de Keyser', 'De Hollandsche Molen', de 'Kastelen Stichting'. Zijn functie bij de Hollandsche Maatschappij staat voor hem bovenaan. Als de dag van gisteren herinner ik me een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 31