27 Dan trad de gezelschaps- en gemeenschapsmens naar voren, de man, die vergroeid was met zijn H.F.C. en die in talloze be sturen en commissies die eigenaardige sfeer wist te scheppen, welke maakte, dat er toch een oplossing werd gevonden, als de zaken maar niet te moeilijk en dan bovenal te lastig in de persoonlijke sfeer lagen. Hij was nu eenmaal niet de man, die onberoerd bleef onder boze gezichten en wien het niet kon schelen of hij vijanden tegenover zich kreeg. De middenweg was hem het liefste. Tenslotte, op die septemberdag van 1944 liep ik op met de man, die men het volgend jaar tot kerkeraadslid zou kiezen en die nu al vast dominees uitzocht voor zijn gemeente. Neen, ik ontdekte die dag nog niet de mens, die ik later heb leren waarderen, toen hij voor de deelnemers aan een kamp- reunie voor het eerst die boeiende inleiding hield over kerk en sport. Toen wist ik dat Spoelder over meer kon spreken dan over zijn stad, zijn school, zijn sport, zijn opvattingen van didactiek. Spoelder kon de mens tot God brengen, hij kon spreken en hij deed het graag, want hij kende uit zijn Novum Testamentum Graece et Latine, uit zijn Imitatio, uit zijn missaals en brevieren God en Christus én hij kende de mens, de intellectuele, de middenstander, de vakman en de arbeider. En hij wist zijn woord te kiezen naar het milieu, waarin hij zich bevond, al bleef de inhoud dezelfde. Ja, dat woord! Moeilijk kunnen we hem aan de huidige schooljeugd van Nederland voorstellen als de bekende Haar lemmer, die de landstaal het zuiverst spreekt. Nog minder was hij de personificatie van de even bekende 'stijve' Haar lemmer. Zijn gebaar, zijn taal, zijn manier van lopen, zijn hele op treden, het waren uitingen van een mens, die zijn tekorten kende, ja die wist van het mysterie van zonde en genade, ook in eigen leven, maar die een vrijheid bezat, welke hem gaf te zijn die hij was en nimmer een ander te schijnen, een vrijheid, welke bij hem wortelde in die vrijheid, die christenen maakt tot kinderen van het licht en van de blijdschap. Zo was voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 37