JAN JACOB THÖNE 31 maart 1885 5 september 1958 Op 5 Sept. 1958 overleed na een j'arenlange, moedig ge dragen ziekte Jan Jacob Thöne. Hij was 31 Maart 1885 te Haarlem geboren; na zijn schooltijd ging hij op kostschool bij 'Wegerif' te Nijmegen. Zijn ambitie was zeeofficier te worden maar de omstandigheden brachten hem in een andere richting en toen hij van kostschool thuis kwam, bestond voor hem het vooruitzicht opgenomen te kunnen worden in het kantoor van de firma Guépin van der Vlugt, commissionairs in effecten, alhier. Na eenige leerjaren op een kantoor en op de beurs in Amsterdam kwam hij voorgoed naar Haarlem en werd in 1914 firmant in de firma, wat hij gebleven is totdat deze in 1952 werd overgenomen door de Nederlandsche Handel-Mij. Het vak van den 'provincialen commissionair' is een eigen aardig vak, omdat hij niet alleen beleggingsadviezen aan zijn cliënten geeft, maar dikwijls hun vermogen geheel of gedeelte lijk beheert, waardoor een verhouding van vertrouwen kan ontstaan die ver de grenzen van het vermogensbeheer te buiten gaat: maatschappelijke problemen, politieke kwesties, beleidsvragen bij ondernemingen, familiemoeilijkheden, het waren alle onderwerpen, waarvoor men bij Thöne een belang stellend oor vond, en waarin hij dikwijls door zijn practisch verstand, zijn ervaring en zijn groot aantal relaties raad of op lossing kon geven. Maar bovenal was het zijn onkreukbaar karakter dat maakte dat hij voor velen, niet alleen in Haarlem maar ook in binnen- en buitenland de vertrouwensman was. Talloos waren dan ook de besturen, waarvoor hij werd aan gezocht: lid van het bestuur en jarenlang voorzitter van de Ver. voor den Haarlemschen Geld- en Effectenhandel, en van deze ver. de afgevaardigde in het bestuur van de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie te Den Haag, later van de Ver. voor den Effectenhandel te Amster dam. In 1921, toen de heer J. A. Fontein ontslag nam als

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 40