JAN VAN KRIMPEN 12 januari 1892 20 oktober 1958 Met Jan van Krimpen is een Nederlander heengegaan, wiens naam ver buiten de grenzen bekend was. Hoewel geen Haarlemmer van geboorte, voelde hij zich door zijn hechte relatie met het huis Enschedé nauw met onze stad verbonden. Geboren op 12 januari 1892 te Gouda als zoon van een graanhandelaar verloor hij op zijn negende jaar zijn moeder en zeven jaar later zijn vader. Na in zijn geboorteplaats middelbaar onderwijs genoten te hebben bezocht hij de Academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhage. Twee dingen hielden hem in zijn studietijd vooral geboeid: de poëzie, waarin hij door zijn omgang met jonge dichters als Albert Besnard en Jacques Bloem smaak kreeg, en de geschreven en gedrukte lettervormen, waar zijn liefde voor ontvonkte. De kennismaking met de geschriften van twee Engelsen, de calli- graaf Edward Johnston en de typograaf Stanley Morison, werden beslissend voor de richting, die zijn leven zou nemen. In 1912, het jaar dat hij de Academie verliet, verscheen het eerste nummer van De witte miereen klein tijdschrift voor boekenvrienden onder leiding van zijn zwager Jan Greshoff, waarin veel aandacht geschonken werd aan de vernieuwing van de typografie. In dit tijdschrift zagen de eerste proeven van Van Krimpens talenten als calligraaf en typograaf het licht. Kort daarna maakte hij kennis met Mr. J. F. van Royen, de man die zulk een groot aandeel gehad heeft in de opleving van de drukkunst en de kunstnijverheid in ons land, niet alleen door het stichten van een 'private press' naar Engels voorbeeld, 'De Zilverdistel' en later de 'Kunerapers', waarop hij zelf volgens de regels van het oude handwerk schone boeken drukte, maar vooral door zijn ijveren voor de ver betering van 's rijks drukwerk en met name van onze post zegels. Onderwijl had Van Krimpen zich toegelegd op calli- grafisch werk (hij vormde in deze periode zijn vermaarde,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 51