36 karakteristieke handschrift) en op het ontwerpen van boek banden. Ook de techniek van het binden had hij zich eigen gemaakt. In 1917 verscheen het eerste boek, dat geheel door hem verzorgd en uitgegeven was, de Sonnetten van zijn vriend Besnard, in een oplage van 75 exemplaren. Deze eerste proeve werd spoedig door andere gevolgd. Met zijn vrienden, de dichters Bloem, Greshoff en Van Nijlen, ondernam hij in 1920 de uitgave van een nieuwe serie, Palladium genaamd, waarin vele werken van jonge dichters en prozaschrijvers het licht zagen, evenals herdrukken van vaderlandse klassieken. Het programma van Palladium was eenvoudig: het ging er om boeken uit te geven, waarvan de vorm degelijk was en de inhoud belangstelling verdiende. Ieder opzettelijk streven naar schoonheid was in de typografie uit den boze, omdat daardoor de aandacht van de lezer, die op de tekst gericht be hoort te zijn, afgeleid zou worden. In 1923 kreeg Van Krimpen voor 't eerst bemoeienis met postzegels: hij zag zich belast met het tekenen der letters voor de zegels ontworpen door de schilder Van Konijnenburg ter gelegenheid van het zilveren J^kpeum van H.M. Koningin Wilhelmina. Hierdoor kwam hij in aanraking met het huis Enschedé, dat deze zegels drukte. Persoonlijke kennismaking met het toenmalige hoofd van de firma, Dr. Johannes Enschedé, leidde ertoe, dat Van Krimpen opdracht kreeg een nieuwe letter te ontwerpen voor de Haar lemse lettergieterij. Door deze opdracht kreeg de jonge calli- graaf de kans van zijn leven. Ons land kan bogen op een roemrijke traditie op het gebied van het snijden en gieten van drukletters. In de zeventiende eeuw werd het Nederlands typografisch materiaal in de gehele beschaafde wereld gebruikt; in de achttiende eeuw ver wierf de lettergieterij van de Enschedé's zich een grote naam, vooral door het werk van de graveur Fleischmann. Bracht de negentiende eeuw weinig nieuws, in de twintigste kwam er een opleving, toen onder de invloed van William Morris een aantal kunstenaars en liefhebbers, zoals Van Royen, door drongen werd van het besef, dat de typografie gered moest

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 52