37 worden van de gevaren, waarmee de industrialisatie en de mechanisatie en de daarmee gepaard gaande vervlakking haar bedreigden. De eerste nieuwe letter, die sinds een eeuw in ons land gecreëerd werd, was de Hollandse Mediaeval, in 1912 ontworpen door S. H. de Roos voor de Lettergieterij 'Amsterdam'. De opdracht aan Van Krimpen bewees, dat ook de Haar lemse lettergieterij nieuwe wegen ging inslaan. De nieuwe letter werd 't eerst getoond op de internationale tentoon stelling voor decoratieve kunsten te Parijs in 1925 en ontving deswege de naam 'Lutetia'. Het ontwerp weerspiegelde de geest van de maker, die geïnspireerd was door de onover troffen voorbeelden van de zestiende-eeuwse lettersnijders, maar wiens persoonlijkheid te krachtig was om aan de leiband te lopen van historische voorbeelden. De 'Lutetia' werd be kroond met een 'grand prix'. Met de produlctie van deze letter begon voor het Haarlemse bedrijf een nieuwe periode van opbloei. Van Krimpen kreeg nu een vaste verbintenis met het huis Enschedé. De firma ging er zich op toeleggen grotere bekend heid te geven aan haar rijke verzameling van oude typen, die in welverzorgde letterproeven getoond werden. Tevens gaf zij een aantal schone boeken in beperkte oplaag uit, waarin zo wel de historische typen als de 'Lutetia' gebruikt werden. Bij deze activiteiten had Van Krimpen de leiding. Vooral in het buitenland wekten deze boeken grote belangstelling. Ver schillende Engelse en Amerikaanse uitgevers gingen ertoe over de verzorging van hun boeken aan de Haarlemse drukke rij toe te vertrouwen. In Nederland werd de voortzetting van de Palladium-reeks door Enschedé gedrukt, evenals een serie boeken voor bibliofielen in opdracht van de uitgever A. A. M. Stols. In 1928 tekende Van Krimpen een letter, die bestemd was om te dienen als pendant van een zeventiende-eeuwse cursieve letter uit de collectie-ENSCHEDÉ, waarvan de bijbehorende romein verloren gegaan was. Deze nieuwe letter, 'Romanée' gedoopt ter ere van een bekende Bourgognesoort, werd het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 53