38 uitgangspunt van een gehele letterfamilie, die de naam 'Romulus' ontving. Grote bekendheid verwierf de 'Antigone', een Griekse drukletter, in 1927 ontworpen. Vooral in Enge land en Amerika verkreeg Van Krimpen's werk met zijn rationele en toch gevoelige vormen, waarin ieder decoratief effect vermeden werd, grote bekendheid. Dit leidde tot vele opdrachten en nieuwe relaties o.a. met de Monotype Corporation. Tijdens de bezetting werden al deze banden verbroken. Van Krimpen bleef echter onverdroten verder werken, o.a aan de verdere uitbouw van de 'Romulus' en aan het 'Spec- trum'-type, bestemd voor Bijbeldruk. Een merkwaardige activiteit ontwikkelde hij in zijn werk voor de 'Vijf Ponden Pers', gesticht door Dr. W. Gs Hellinga en A. A. Balkema, die 'clandestien' een uiterst gevarieerde reeks boekjes in kleine op laag uitgaven. In deze kleine drukwerken, waarin veel klassieke, vooral Franse teksten verschenen en die allerlei typografische experimenten veroorloofden, zijn de grote gaven van Van Krimpen als typografisch vormgever misschien het best tot hun recht gekomen. Na de bevrijding kon hij zijn vleugels weer uitslaan, zijn talloze buitenlandse betrekkingen weer aanknopen en, wat zijn lust en zijn leven was, weer onbelemmerd reizen. Er braken nu jaren aan van zeer grote werkzaamheid. Dat hij een Europese figuur geworden was, bleek bij de viering van zijn zestigste verjaardag in 1952, toen op een onvergetelijke tentoonstelling aan het Klokhuisplein het gehele oeuvre van deze onver moeibare getoond werd. Toen hij vijf jaren later gepensio neerd werd, dacht hij niet aan rusten, maar bleef verder werken. Is het niet tekenend, dat, toen er op 20 oktober 1958 geheel onverwacht aan dit welbestede leven een einde kwam, hij bezweek voor de deur van het gebouw aan het Klokhuis plein, waarin hij zovele jaren gewerkt had? Met Jan van Krimpen verdween een van de grootste letter ontwerpers, die de wereld sinds de uitvinding van de boek drukkunst gekend heeft. Door zijn grote gaven en zijn onver zettelijke wilskracht had hij op zijn gebied een specialisme,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 54