41 structie van het klooster, die daarnaar vervaardigd is en aanwezig op het Gemeente-archief, ten Zuiden van de kerk een vrij lange kloostergang, waarin zich deze schilderingen wel bevonden kunnen hebben. Op te merken valt, dat in de hiernagenoemde post van een rekening als plaats van de schilderijen in het klooster, ,,'t pandt" wordt genoemd, de zelfde naam, die men aan de kloostergang van het Domini- kanerklooster heeft gegeven, welke thans in het Stadhuis besloten ligt. De bewaard gebleven kopieën van de muurschilderingen zijn van één hand uit het eind van de 15de of het begin van de 16de eeuw. Men heeft wel eens verondersteld 4 dat deze kopieën gemaakt zouden zijn in 1492, nadat het klooster ge leden had van de plundering door het Kaas- en Broodvolk. Dit klopt zeer goed met een in het archief der Domeinen gevonden post in een rekening van 1493 5, waarbij aan de prior en het convent van de Onze Lieve Vrouwebroeders (d.i. de Karmelieten) te Haarlem door de Graaf 18 pond van 40 (groten) geschonken wordt 'ter reparacie van gemaict te doen hebben by denzelven broers alle de graven ende gravinnen van Hollant mitsgaders de danse van Magabet'. De reeks schilderijen wordt voorafgegaan door de afbeel ding van een Heraut, die een inleidend verhaal op een rol vertoont, en besloten door de figuur van de Dood. Het is dus een soort dodendans, een voorstelling, die in de 15de eeuw vooral in Duitsland zeer in zwang was. Dit moet dus ook het geval zijn geweest met de originele schilderingen, waaruit weer valt af te leiden, dat deze ook ineens gemaakt zijn, daar ze bij elkaar horen. Vermoedelijk is de plotselinge dood van de nog jeugdige vorstin Maria de Rijke, die, in gezegende omstandigheden zijnde, een zeer noodlottige val van haar paard maakte (1482), de aanleiding geweest tot deze lugubere voorstelling. Zij althans wordt op het onder schrift onder haar beeltenis als overleden vermeld. Boven dien wordt haar dochter Margaretha daarin genoemd als verloofd aan de toekomstige koning van Frankrijk, welke verloving in december 1482 heeft plaats gevonden en in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 57