42 1491 verbroken is. Ook is onder de beeltenis van Maximi- liaan sprake van zijn verheffing tot Rooms koning (1486), terwijl zijn verkiezing tot keizer (1493) niet vermeld wordt. Dit beperkt de tijd van de vervaardiging der beeltenissen tussen 1486 en 1491. Wel is waar heeft men 6 uit de woorden van de Dood: 'Ghij Hollantsche graven hier al ghemeene ghij gravinnen, ghij voochden die zijt voorleden, daer en isser ghebleven thants uwer gheene' wel eens opgemaakt, dat ook Maximiliaan, die regent voor zijn zoon Filip de Schone en later voor zijn kleinzoon Karel V was, ook zou zijn gestorven, maar klaarblijkelijk moet men de woorden 'die zijt voorleden' (d.i. voormalig) speciaal op de voogden (regenten) betrekken en wordt Maximiliaan hier niet mede gerekend, daar hij nog niet 'voorleden' is. In de onderschriften van de afbeeldingen worden histo rische en genealogische bijzonderheden, welke van veel kennis op dit gebied blijk geven, vermengd met verhalen, die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan, als bij voor beeld onder Willem I het verhaal over het aandeel, dat de Haarlemmers gehad zouden hebben aan zijn tocht naar Damiate. Vooral fantastisch is het verhaal, dat de Heraut vertoont en waarin o.a. wordt vermeld dat de graven van Holland van het vorstelijk geslacht van Troje zouden af stammen. Deze verhalen nu zijn alle ook te vinden in de z.g.n. Divisie-kroniek, waarvan de voornaamste en soms enige bron geweest is de 'Chronicon Hollandiae' van Jan Ger- brandsz. van Leyden, ook genoemd Johannes a Leydis, die in de tweede helft van de 15de eeuw prior van het klooster der Karmelieten te Haarlem is geweest en zich daar in het bijzonder op historische studiën heeft toegelegd. Van hem zegt de grote historicus Robert Fruin, dat hij 'gaarne op siert en verdichting met waarheid ineensmelt' 7. De ver onderstelling 8, dat op zijn initiatief de beeltenissen der graven en gravinnen in de kloostergang van zijn convent zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 58