43 aangebracht, is dus niet alleen zeer aannemelijk, maar het wordt zelfs meer en meer waarschijnlijk, dat hij ook de vervaardiger der onderschriften is geweest of althans er de stof voor heeft geleverd. Hij immers had zich zo speciaal in deze geschiedenis der graven ingewerkt. Ook is mogelijk, dat verschillende graven, als zij te Haarlem vertoefden, in het klooster der Karmelieten, dat tot de grootste der stad behoorde, gelogeerd hebben en dat er aldus een nauwe band met de vorsten bestond. Hoe zijn nu echter deze schilderijen of althans de kopieën op paneel, welke naar de originelen vervaardigd zouden zijn, op het Raadhuis van Haarlem terecht gekomen? Meestal heeft men aangenomen, dat ze gedurende het beleg (1572 1573) zouden zijn overgebracht, omdat de kloosters toen bedreigd werden met plundering door de troepen der Geuzen. Daarmede klopt echter niet, wat ons enkele posten uit de Thesauriersrekeningen der stad Haarlem leren. In 1570 krijgt Mr. Thomas Claess priester 7 pond 'van dat hij afge- set ende in een vergulde lijst gestelt heeft alle de graven van Hollant, hangende op burgemrn. camere' en in 1578 wordt aan Jacob Jansz. schilder 25 pond 15 st. betaald 'uyt saecke dat hij den graven ende gravinnen van Hollandt, alsnu gestelt opt stathuys opte saele vernist, schoen ende claer geverwet' heeft. Hieruit blijkt dat de schilderijen reeds vóór het beleg op het Stadhuis hingen en wel op de Kamer der Burgemeesteren. Later zijn ze dan overgebracht naar de Grote Zaal, thans Gravenzaal geheten, of misschien was deze zaal in 1570 tevens vergaderzaal der Burgemeesteren. Wanneer dus verteld wordt9, dat de Burgemeesters de schilderijen naar het Stadhuis hebben overgebracht om ze te beschermen tegen de 'onbesuisde woede tegen kerken en kloosters', slaat dit vermoedelijk op de tijd van de beelden storm, in 1566, toen de Stadsregering daartegen wijze voor zorgsmaatregelen nam en ook tijdelijk de St. Bavokerk sloot. Zoals mede uit de post van de rekening van 1578 blijkt, zijn de schilderijen toen reeds schoongemaakt, bijgeverfd en gevernist. Ook in 1622 wordt een post 'voort verlichten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 59