44 ende schoonmaecken van de schilderijen van de XXXIIII graven ofte derselve contrefeitsels, hangende op de saele van den raedthuyse deser stede' in de Thesauriersrekening aangetroffen. In 1473 werden 'alle de schilderijen op order der Edel Groot Achtbare Heeren Burgemeesteren ten huize van den kunstschilder Frans Decker gebracht, die dezelve voor- zigtig heeft verholpen, zonder dat er iets van de oude schilde ring verloren is'10. De restaurateur heeft ze echter, naar het gebruik van die tijd, voor het grootste deel overgeschilderd u, waardoor veel teloor ging en vermoedelijk ook fouten in de tekst zijn ingeslopen. Al te zachtzinnig ging men in vroegere eeuwen trouwens niet met deze schilderijen om. In 1699 wordt geklaagd 9, 'dat de jaarlijkse zindelijkheid, die door gaans de Hollantse vrouwen omtrent Meytijd overkomt, dezelve met zoo groote verwaarloozing behandeld en met het schoonmaaktuyg zoodanig komt te schenden, dat de beeldenschennis door 't affschueren der verwe op vele plaat sen ons begint te berooven van het heerlijk en zeldzaam beschouwen Maar al is de traditie van de voorjaarsschoonmaak blijven bestaan, zo heeft dit toch blijkbaar in latere eeuwen niet meer zoveel kwaad aan de panelen gedaan. Althans, toen zij met machtiging van Burgemeester en Wethouders bij gelegenheid van die schoonmaak in 1914 door de fotograaf B. Zweers voor rekening van het Gemeente-archief werden gefotografeerd, zagen zij er nog vrij behoorlijk uit. De tekst op deze foto's is zelfs, met uitzondering van die onder Wil lem I en Floris IV, die niet scherp zijn opgenomen, vrij goed leesbaar. Echter achtte men het in 1917 toch nodig ze wederom een deskundige schoonmaakbeurt te geven onder toezicht van de toenmalige directeur van het Frans Hals museum, G. D. Gratama, nadat ze eerst, op verzoek van de Vereeniging tot Uitbreiding van de Verzameling van Kunst en Oudheden op het Frans Halsmuseum in de bovenlicht- zaal waren tentoongesteld, waarbij de 19 panelen weer in één geheel, als lambrisering, werden aaneengerijd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 60