45 Ook in de jaren 1938 en 1939 wordt in de Verslagen van het Frans Halsmuseum gesproken van herstellen, retouche ren, vernissen en schoonmaken van de portretten der graven en gravinnen van Holland. Nadat ten slotte deze middeleeuwse panelen in 1955 wederom een grondige verfrissing hadden ondergaan, waar door veel aan het licht is gekomen wat vroeger onzichtbaar was, zijn in genoemde Gravenzaal een beperkt aantal der schilderingen opgehangen, veel lager dan voorheen, zodat de voorstellingen beter te zien zijn en men hierdoor kan constateren, dat het meer merkwaardige dan fraaie kunst werken zijn. De overige zijn verspreid over de Raadzaal en de gangen van het Stadhuis. Moge hierbij aan zekere artistieke behoefte tegemoet zijn gekomen, uit historisch oogpunt is dit om twee redenen zeer te betreuren. Eerstens is de chronologische volgorde der graven totaal verstoord, zodat de bijeenvoeging der afbeeldingen als bij voorbeeld in de Raadzaal zeer verwarrend moet werken, en in de tweede plaats is ook de oorspronkelijke opzet van de schilderingen, dat ze een aaneengesloten dodendans zouden vormen, te niet gedaan. G. H. Kurtz (1) Cornelis van Alkemade in 1699 (zie: Jaarboek Ver. Haerlem, 1938 46) (2) Th. Sghrevelius, Harlemias, 1648, 17. (3) Van Vosmarus (zie: G. D. Gratama in: Onze Kunst, 1817, 93) /TW W. Pleyte. Een iconographie der graven van Holland en Zeeland (Bydr. Vad. Gesch. en Oudheidk., 3de reeks, II, 238). (5) Algem. Rijks Archief, invent, nr. 1122. (6) G. D. Gratama, ibidem, 92. (7) Verspreide geschriften, VIII, 181. (8) T. Brandsma in: Carmelrozen, 1914, 144. /?n\CnRi'VAN Alkemade (zie: 'Aanteekeningen' bij art. van G. D. Gratama) (10) P. Langendijk. De graaven van Holland, in jaardichten beschreven Voorbericht, XV. A;, W' Weissman- De portretten der graven van Holland te Haarlem (Oud-Holland, 1917).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 61