49 FLORENS I Floris Diedericx broeder wert grave doe. Oostvrieslant had hy gheregeert sonder sparen VIII iaer. Desen had een wijf, soo ick bevioe, hertoch Heymans dochter van Sasse, ionck van iaren, an wien hy wan, na der gheesten 5) verclaren, Diederick grave van Hollant. Als ick bekinne, soo sach men Ghertruit sijn vrouw naer desen oock baren een dochter, die van Vranckrijck wert conynginne. Doe hy sijn vyanden had verwonnen tsijnnen onghewinne, wert hy van sijn vyanden verslaghen, als hy sliep met luste, te Hamert. Hy regeerde XIIII iaer met sinne en wert tEgmont ghevoert te grave. God gheef hem ruste. GHEERTRUUD Gheertruyt Floris wijf regeerde Hollant doen twee iaer soot blijct van haer kinder weghen. Doe nam sy eenen man van herten coen, daer therte met ionste 6) was toegheneghen, Robrecht den iongsten soone, den edelen deghen, des graven van Vlaenderen, soo ick versta, diewelcke groote eere heeft vercreghen door sijn vrommicheyt voor en na. ROBRECHT Dese Robrecht van sijns wijfs kinder weghe regeerde tien iaer. Hy street vromelick int heylighe lant en an Geertruyt sijn wijf, die deucht hanteerde, wan hy twee kinderen, die heere plaiisant, een soon, hiet Robrecht, stout en vaeiillant, en Adelye grootvorstin van Denemercken. Als dese heer vererede was, sy u bekant, van den hertoch van Lotrike, uut bisschops verstercke van Uutrecht tooch hy in de vlaemsche percken en wert daer grave na sijns broeders kinderen doot. Doe hy sieck daer was leden, wert hy in der kercken tsint Pieters te Cassel begraven, dats bloot.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 67