DE HAARLEMSE SCHUTTERSSTUKKEN I. Maaltijd, van Officieren van de Sint Joris doelen Frans Hals, 1616). Identificatie der voorgestelde schuttersofificieren. Het oude kunstbezit van de stad Haarlem, samengebracht in het Frans Halsmuseum is in de gehele wereld vermaard door de schilderijen van Frans Hals, die van deze verzameling deel uitmaken. Onder deze collectie nemen diens vijf Haar- lemsche schuttersstukken een bijzondere plaats in. Talrijke kunsthistorische beschouwingen zijn in de loop der jaren over deze stukken verschenen, doch over de ikonografie van Hals' schuttersgroepen, d.w.z. de vraag wie zijn voor gesteld, is tot dusverre, voorzover mij bekend, slechts weinig gepubliceerd. Nu was dit voor vier van de vijf Haarlemse schuttersstukken van Hals ook niet nodig, omdat van die portretgroepen de namen der voorgestelden in de achttiende eeuw waren vastgelegd. Anders ligt het echter met betrekking tot het oudste stuk, nl. dat van 1616, genaamd 'Maaltijd van Officieren van de St. Jorisdoelen' (cat. Frans Halsmuseum no. 123). De vraag wie op dit schilderij zijn afgebeeld moge voor de kunsthistorici van minder belang zijn nu eenmaal de schilder alsmede plaats en jaar van het tot stand komen van het stuk bekend zijn, voor hen die belangstellen in de geschiedenis van Haarlem is zij zeker van betekenis. De officieren van de schutterij zijn immers in de zeventiende eeuw zonder uitzondering personen, die in de stad ook op ander gebied op de voorgrond treden. Alvorens tot een beschouwing over de op het schuttersstuk van 1616 voorgestelde personen over te gaan, is het nodig zich eerst enigszins te verdiepen in de toenmalige samenstelling van de Haarlemse schutterij. Eerst dan kan men immers na-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 81