Jacob Schonaeus Dirck Dircksz. Scheepgen Hendrick Jacobsz. Coning 61 lieden uit de kring der officieren. De vaandrig verloor deze functie zodra hij in het huwelijk trad. Frans Hals, schilder, komt in een in 1612 aangelegd regis ter voor als schutter in het derde corporaalschap (staande onder commando van sergeant Mr. Hans Damius), behorende tot het derde vendel dat geleid werd door kapitein Jacob Laurensz. van de St. Jorisdoelen, die in deze jaren onder bevel stond van de kolonel Hendrick van Berckenrode. Wanneer wij de catalogus van het Frans Halsmuseum ter hand nemen, zien wij in de achtereenvolgende drukken steeds vermeld, dat het bij dit artikel afgebeelde, links onderaan op de stoel 1616 gedateerde, schilderij van Frans Hals, voor stellende de maaltijd van officieren van de St. Jorisdoelen (cat. no. 123), de afbeeldingen geeft van: Gerard Cornelisz. Vlasman Jacob Cornelisz. Schout Tot dusverre is in de litteratuur aanvaard, dat de boven genoemde personen inderdaad zijn voorgesteld, ook nadat Mevrouw N. H. van den Bosch-Nord Thomson de vaandrig uiterst rechts had geïdentificeerd als Boudewijn van Offen- berg, die van 1612 tot 1627 als zodanig fungeerde 2. Deze identificatie berust op de gelijkenis met zijn afbeelding op Hals' Maaltijd van Officieren van de St. Jorisdoelen van 1627. Voor hem was er immers nog plaats, daar in bovengenoemde lijst 10 namen worden gegeven, waaronder 2 vaandrigs, terwijl op het doek, behalve de doelenknecht op de achter grond, 11 personen voorkomen, onder wie 3 vaandrigs. kolonel: provoost: kapiteins: luitenants: vendrigs: PlETER JACOBSZ SCHOUT Johan van Napels Job Claesz Gyblant OUTGERT PlETERSZ. PlETER AdRIAENSZ. VERBEEK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 83