De meest recente samenvattende publicatie: 'Frans Hals- Schuttersstukken' door H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, welke in 1949 bij Elsevier verscheen, vermeldt eveneens deze tot nu toe als juist aanvaarde gegevens. De schrijver wijst erop, dat, in tegenstelling tot hetgeen in de achttiende eeuw voor de latere stukken van Hals geschiedde, de op het stuk van 1616 voorgestelde personen niet van een nummer werden voorzien en dat al zijn de namen bekend identificatie niet mogelijk is, behoudens voorzover betreft kolonel Pieter Jacobsz. Schout, vendrig Boudewijn van Offenberg en de doelenknecht. Wat de kolonel Schout betreft, volgt dan een verwijzing naar diens portret door Johannes Cornelisz. Verspronck, die hem in 1641, dus vijf en twintig jaar later, op hoge leeftijd heeft afgebeeld. Zo was de zaak gesteld, toen ik bij een kleine handelaar in oude boeken enz. een aantal stukken kocht, waaruit tot mijn verrassing te voorschijn kwam een aantal in 18de eeuws schrift beschreven foliovellen, waarvan de tekst als volgt aanving: Copie van sekere memorie geschreven met de Hand van de Hr en Mr Johan Steyn en mijn gecommuniceert door de Hr Hugo Steyn op den 13 July 17251uydende als volgt: Den 2 Mey 1692 hebben de Heeren Anthony Coning en Dr Willem van Nieuwenhuysen, Burgemeesteren, Jonas de Jong, Out Burgemeester, inspectie genomen van eenige schilderijje ofte Conterfeytsels in 't Prinsen hof, Oude en Nieuwe doelens, ten eijnde de persoonen in de selve schilderijjen door haere Wapens en Naamen aen de postereteyt kennelijk souden moogen werden gemaeckt. in 't schilderij van Hals in 't Prinsenhof geschildert in dejaaren 16... Johan van Napels Grolle

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 84