63 Jacob Laurense CORNELIS IJSBRANTSZ VAN Os Cornelis Jacobs Schout Hugo Steyn Verbeek Claas Wouters van der Meer Jacob Schout Cornelisse Vlasman Offenberg Nota dese bovenstaande personen opgeschreve en begonnen van Jan van Napels, en soo Rondom de Tafel eerst ende daar na van Jacob Schout Cornelisse vaandrager, tot de laeste: de laaste is de casteleyn, wiens naem niet aengetekent staat. Het is duidelijk, dat wij hier voor ons hebben een beschrij ving van Frans Hals' eerste schuttersstuk van 1616, aan gezien verder in deze memorie ook de overige vier schutters stukken van Hals op dezelfde wijze worden behandeld. En juist de beschrijving van dit oudste stuk ontbrak tot dusverre ten enenmale! Dat Mr. Johan Steyn (16491708) en zijn zoon Hugo Steyn (16801748) belangstelling voor het schuttersstuk van 1616 hadden, is begrijpelijk nu men ziet, dat de grootvader van eerstgenoemde, Hugo Steyn, erop voorkomt. Het plan tot het vastleggen van de namen der Haarlemmers, die op de schuttersstukken zijn afgebeeld, waarover het memo randum spreekt, dateert, blijkens de notulen van de krijgs raad, van 2 oktober 1690. Enige schutterij-officieren wordt dan opgedragen enkele bejaarde personen uit te nodigen de hun nog bekende namen te vermelden. De hiertoe aangezochte personen, die in 1692 deze namen 'voor de posteriteit' noteerden, gingen kennelijk slechts af op hetgeen hun door een oudere generatie was verteld. Bij andere schuttersstukken, die ik later hoop te bespreken, weten zij soms nog maar een enkele naam op te geven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 85