64 Zo behoeft het geen verwondering te wekken, dat zij zich bij twee van de elf namen vergist hebben. Wanneer wij immers de opgegeven namen vergelijken met de gedrukte lijsten van officieren der schutterij, dan blijkt dat Frans Hals op het schuttersstuk van 1616 niet heeft afgebeeld de officieren die zitting hadden van 1615 tot 1618, doch die, welke van 1612 tot 1615 in functie waren. Slechts moet in plaats vanGrolle op bovenstaande lijst gelezen worden Hendrick van Berckenrode en Cornelis Ysbrantsz. van Os behoort vervangen te worden door Vechter Jansz. Zowel 'Grolle' (lees Laurens Hendricksz. van Grol) als Cornelis Ysbrantsz. van Os, moutmaker, behoorden tot de Cluveniersdoelen en voor hen is reeds om die reden in het gezelschap van de St. Jorisdoelen geen plaats. De indeling in de twee schutterijen was nl. in deze tijd afhankelijk van de woonplaats in de stad. Het wordt nu duidelijk dat men waarschijnlijk in de 19de eeuw niet wetende wie waren voorgesteld, doch wel dat waren geschilderd de officieren van de St. Jorisdoelen en dat het schilderij in 1616 was tot stand gekomen, ten onrechte heeft aangenomen dat afgebeeld waren de officieren uit de periode 16151618. Daarbij verloor men evenwel uit het oog, dat de schutters zich plachten te laten schilderen nadat zij waren 'afgegaan', zoals dat toenmaals genoemd werd. Met deze gegevens voor ogen was er alle aanleiding om het portret van Pieter Jacobsz. Schout uit 1641 te vergelijken met dat van de kolonel op het schuttersstuk van 1616. Tot dusverre was de gelijkenis van beiden immers als argument gebruikt voor de juistheid van de oude toeschrijving. Een overtuigende gelijkenis kon ik niet ontdekken en daarmede was dus de enige hinderpaal voor de nieuwe toeschrijving, ge baseerd op de oudste gegevens, vervallen. Er bestaat evenwel nog een positief bewijs voor de juistheid van de gegevens van de commissie uit 1692. Tot de officieren van 1612'15 behoort immers Nicolaes Woutersz. (zich later noemende: Van der Meer), die met zijn vrouw door Frans Hals in 1631 is geschilderd. Zijn sprekende kop nu is

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 86