65 onmiddellijk te herkennen in die van de officier, die met de rug naar de toeschouwer zit midden voor de tafel. Ik moge hieraan toevoegen, dat deze identificatie van Nicolaes Woutersz. van der Meer reeds vóór mijn onderzoek was ge daan en gepubliceerd als stelling XI bij het proefschrift, getiteld Heriditaire ataxie, waarop J. van den Bosch in 1953 aan de gemeente-universiteit te Amsterdam gepromoveerd is tot doctor in de geneeskunde. Deze juiste stelling op een niet verwachte plaats heeft destijds blijkbaar niet de aandacht getrokken, althans tot dusverre niet tot een publicatie geleid. Aan de hand van de nu bekende namen en de volgorde om de tafel, die duidelijk wordt aangegeven, zijn de afgebeelde officieren en vaandrigs zonder meer met name aan te wijzen. De plaats, waar de kolonel is gezeten, is gemarkeerd door een achter hem aangebrachte draperie, een overblijfsel van de baldakijn zoals die nog op het schuttersstuk van 1599 door Cornelis Cornelisz. van Haerlem (cat. Frans Halsmuseum no. 54) voorkomt. Het is ook verder duidelijk, dat deze compo sitie van 1599 Frans Hals in 1616 voor ogen heeft gestaan. Wanneer men vervolgens de opstelling bestudeert, zal men zien dat deze min of meer protocolair is, wat aanknopings punten kan bieden voor identificatie van andere schutters stukken te Haarlem en elders. Jacob Schout vaandrig Jacob Laurensz. kapitein Hendrick van Ber- ckenrode, kolonel Johan van Napels, provoost Vechter Jansz. (van Teffelen) kapitein I X doelenknecht Cornelis Schout luitenant 1 Hugo Steyn luitenant Nicolaas Woutersz. (van der Meer) kapitein Pieter Verbeek, luitenant Gerrit Boudewijn Vlasman v. Offenberg vaandrig vaandri

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 87