HET PROVINCIEHUIS VAN NOORDHOLLAND Het provinciaal bestuur van Noordholland, sedert 1 mei 1814 te Haarlem gevestigd, heeft meer dan honderd jaar zijn administratie gevoerd in het rijksgebouw aan de Jansstraat, dat thans in gebruik is bij het Kantongerecht en enige andere rijksdiensten. Het vroegere gouvernementshuis aan de Jansstraat, waar aan na de uitbreiding van 1829 slechts weinig veranderd of verbeterd was, kon op den duur echter niet op bevredigende wijze aan de behoeften van de administratie voldoen. Reeds lang was het als een bezwaar gevoeld dat de Statenvergade ringen, die sinds 1814 in het Prinsenhof werden gehouden, wegens het ontbreken van de daartoe geschikte ruimte, niet in het provinciehuis zelf konden plaats hebben. Bovendien was in dit oude provinciehuis, dat na een ruim 100-jarig gebruik nog altijd op primitieve wijze met grote ouderwetse turf- kachels werd verwarmd en nog steeds niet van electrische ver lichting was voorzien, een zo nijpend tekort aan bureau ruimte ontstaan, dat, nadat in 1915 de bureaux van de provinciale waterstaat waren verplaatst naar het perceel Nieuwe Gracht 47, in januari 1926 bovendien een der af delingen van de provinciale administratie tijdelijk moest worden ondergebracht in het rijksgebouw Klein Heiligland 84. Aan al deze bezwaren en ongeriefelijkheden kwam een einde, toen het provinciaal bestuur op 15 mei 1930 zijn zetel van het gebouw aan de Jansstraat kon verplaatsen naar het monumentale en meer met de provinciale waardigheid in overeenstemming zijnde Paviljoen Welgelegen, dat, ter ver krijging van meer ruimte, met een bijpassende vleugel aan de zijde van de Dreef was uitgebreid 1. Het statige Paviljoen Welgelegen, sinds 1930 de zetel van het provinciaal bestuur van Noordholland, werd gebouwd in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 91