73 Willem I, die noch voor zich, noch voor de leden van zijn ge slacht van dit gebouw gebruik wenste te maken, in 1828 last gaf het aan de stad Haarlem ter overneming aan te bieden, of anders te doen verkopen. De overweging, dat een mogelijke sloping van het Paviljoen de Hout zou ontsieren, kon de Haarlemse gemeenteraad echter niet doen besluiten de stede lijke financiën met een dusdanige aankoop en onderhoudslast te bezwaren. Maar, al ging de stad op het voorstel van de Koning niet in, zij stelde toch pogingen in het werk om het ge bouw voor Haarlem te behouden, en tenslotte heeft men de Koning kunnen bewegen van de voorgenomen verkoop af te zien en de kosten van herstelling voor rekening van het domein te nemen. Bij Koninklijk besluit van 21 november 1828 werd bepaald, dat in het Paviljoen te Haarlem een 'galerij der kunst werken van levende Nederlandse meesters' zou worden ge vestigd. Bleef dus het Paviljoen Welgelegen voor Haarlem gespaard, een groot deel van de ertoe behorende tuinen werd echter van de hand gedaan. In het voorjaar van 1829 werden de tuinen aan de oostzijde van de Kleine Houtweg met het Klein Pavil joen openbaar verkocht. In januari 1832 volgde de overdracht aan de gemeente Haarlem van het in 1809 aan de Paviljoens- tuin getrokken gedeelte van het veld 'de Baan', dat, door de gemeente tot wandelplaats bestemd, in 1833 de naam 'Koe kamp' kreeg en sedert 1876 'Frederikspark' heet. De inrichting van het museum van moderne schilderkunst, bedoeld in het Koninklijk besluit van 1828, kwam niet spoedig tot stand. Bezuinigingsmaatregelen, als gevolg van de staat kundige gebeurtenissen, waren oorzaak, dat het rijksmuseum in de grote zalen van het Paviljoen eerst 10 augustus 1838 ge opend werd. De zijvleugel van het Paviljoen langs de Dreef, oorspronke lijk niet tot museum bestemd, is gedurende de jaren 1842 1849 verhuurd geweest aan koning Willem II, die dit gedeel te van het gebouw voor zich zelf beschikbaar wenste te houden. Behalve de gehele zijvleugel waren onder deze huur tevens be grepen de grote keuken, kelders en verdere gemakken in de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 95