15 vader zal een vraagbaak voor hen zijn, na de dood van de hunne. De beste rede, die mijn vader in zijn leven gehouden heeft, is die aan het graf van zijn vriend Aarnoud. Wat waren ze verschillend en hoe sterk was de band! Dat laatste valt ook op bij het behartigen van het belang van Heemstede, waar twee generaties Crommelin elkaar in de Raad opvolgen, ter wijl een derde generatie, Hendrik, door toedoen van mijn vader (die dan geen burgemeester meer is, maar gedeputeer de) op een christelijk-historische kandidatenlijst komt. Hen drik, die niet oud wordt (18891939) en zijn vrouw Olga van Eeghen (18891954) zijn de laatste Crommelins, die op Berkenrode wonen, op de verbouwde stal, een groot wit huis met een rood dak, dat een vriendelijk uitzicht heeft op oude coniferen en een bloementuin, waar we als kinderen gespeeld hebben bij een zandhoop. Hendrik, wiens broers en zusters evenmin kinderen hebben als hij zelf, laat Berkenrode na aan Olga en zij vermaakt het aan haar neef Ernst Henri van Eeghen, nazaat van Appie en Ampie in de zesde generatie. Zijn jongste dochter ziet in 1955 het levenslicht op Berkenrode. In het huidige worden de banden met Appie en Ampie mis schien nog het sterkst gevoeld door de afstammelingen van Hester van Wickevoort Crommelin en Pieter Teding van Berkhout, die evenals ik grootmoeder hebben gezegd tegen hun dochter Sophie, getrouwd met Cornelis van Lennep, of tegen hun dochter Willemien, gehuwd met Pierre Nicolas Quarles van Ufford. Beide zusters zijn een centrum van de familie; eerstgenoemde in het bescheiden Welgelegen, schuin over Berkenrode; laatstgenoemde in het grootste, particulier bewoonde huis in Haarlem: Grote Houtstraat 115, thans 'Trou moet blycken'. Tante Quarles, de jongste, blijft tot in haar tachtigste jaar een juveniele figuur en grootmama, de oudste (weduwe met negen kinderen op vijfenveertig jaar), heeft het sterke karakter van de familie. Ik heb ze beiden nog goed gekend en deel de herinneringen, die ik aan haar be waar met de kinderen en kleinkinderen van haar broer Jan Pieter Adolf Teding van Berkhout op Kennemeroord, wiens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 103