89 ging hij op reis naar zijn ouders in Herrnhut. Dit waren Ferdinand Orthlieb en Maria Rosina Waldin15). Stellig bracht hij hen van zijn trouwplannen op de hoogte, misschien vroeg hij hun instemming, niet echter hun toestemming, die ging de Broedergemeente in Zeist aan. Hij bleef niet lang zouden wij hem voortvarend mogen noemen? en was 18 jan. 1791 gevestigd in Haarlem en misschien reeds aan 't werk in zijn eigen woning. Op 22 maart werd hij dan in Zeist met Catha- rina Henning 'zur heiligen Ehe verlobt'16), op 17 april volgde het huwelijk voor Schepenen1') in Haarlem, waarbij de brui degom jonge man van Hirsel in Silezië wordt genoemd, de bruid jonge dochter van Haarlem. In Zeist werd de huwe lijksvoltrekking niet alleen ingezegend, doch feitelijk nog eens overgedaan op 5 mei 1791. Catharina Henning ging op twee-en-twintigjarige leeftijd uit de zorg van de Broeders in Zeist, en meer nog van on der de ogen van de leidster der ongehuwde zusters over in de zorg van een echtgenoot, die veertien jaar ouder was en dit gebeurde in de mooie blanke kerk van de Evangelische Broedergemeente in Zeist. Johann Ludwig en zijn Catharina werden in de Haarlemse gemeente verwelkomd en te zamen vierde men een 'Liebes- mahl'; zij werden toegezongen en naar hun woning geleid. Er was reden tot tevredenheid bij de Broeders, want die dag werd de kleine gemeente met een echtpaar versterkt en dat was van belang. Er waren toen vier echtparen: de Hennings, de Nijborgs, de Klippes en de Orthliebs. Henning was schil der, Nijborg beeldhouwerhij sneed het lofwerk voor het or gel aan de Haarlemse Nieuwe Kerk18) Orthlieb zilversmid. De Haarlemse Broedergemeente was wel zeer klein; er waren jaren, dat zij 36, 33, 23, 15, zelfs slechts 13 leden telde. Zo was het in 1792, toen het echtpaar Orthlieb voor de gemeente dus een werkelijke versterking werd, ofschoon het allerminst het doel der Herrnhutters was om het ledental der gemeente uit te breiden, doch in de eerste plaats om de Philadelphische gedachte19) uit te dragen en het verlangen naar de gemeenschap met Christus ieder, die luisteren wilde, op het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 119