92 dierbaar aan de moeder en de grootmoeder. Doch even goed kan het een posthuum portretje zijn, een klein meisje in haar stoeltje, met haar speelgoed, zoals Catharina Elisabeth Gottfriede en haar dochter Maria Catharina zich dit kleine bloemke bij leven hadden voorgesteld, maar nu in 't wit, in de rouw der Herrnhutters. Een kindje met een wat ouwelijk, wat onwezenlijk gezichtje, de ogen amandelvormig zoals de ogen van de moeder, misschien uit het geheugen geschilderd. En met rode kersen op tafel en in het handje! Mag ik deze kersen in verband brengen met de vruchten, vaak kersen, op schilderijen van de Madonna met het Chris tuskind en de voorzichtige pogingen van kunsthistorici om hierin symbolen te zien Een appel zou de erfzonde betekenen, kersen hemels voedsel, vruchten van het Paradijs24). Het is een hachelijke onderneming om deze nog zo behoed zaam benaderde betekenis van een oud motief te verbin den aan een vroeg 19de eeuws portret. Doch bij twee vrouwen voortgekomen uit de Zeister en de Haarlemse Broedergemeente kan dit zeer oude symbool als het inder daad als symbool mag worden opgevat misschien levende en troostende betekenis hebben gehad. Leiden 1959. J. de Loos-Haaxman (1) Volgens de kunsthistorische naslagwerken. (2) Inlichtingen gemeente archief te Amsterdam. (3) A. van der Willigen 'Les Artistes de Harlem'. (4) 'Nachricht von dem Anfang und Fortgang der Brüder Gemeine in Haar lem, 17361796' p. 96; Archief Broedergemeente Zeist. Het Haarlemse gemeen te archief bracht mij op het spoor van dit Dagboek. (5) Brieven Henning Archief Br. Gem. Zeist. (6) Hij schilderde ook decors voor de Schouwburg van Amsterdam op het Leidse Plein, die in 1890 totaal afbrandde met decors en archief. Het Toneel museum in Amsterdam bezit een complete serie (14) van in gravure gebrachte décors van Henning. (7) In Gouda was geen Ev. Broedergemeente. (8) Of het een zelfportret is, is onzeker. Het maakt wel de indruk meer een serieprodukt te zijn, meent dr. J. Q,. van Regteren Altena.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 122