98 Abraham de Haan en diens echtgenote Catharina van Lim burg, enige dochter van Abraham van Limburg, transpor teert Johannes de Remont het plaatsje voor f. 11.500,aan mr. David van Lennep, schepen en raad van Haarlem. Na ruim een jaar in september 1752 kocht mr. Van Lennep een andere plaats: 'Groenendaal' onder Heemstede. Hij ont doet zich op 5 October d.a.v. van zijn Overveense buiten, dat hij de naam 'Vaart-en-Duyn' had gegeven. Eigenaar werd voor f. 7.000,mr. Cornelis Ascanius van Sypesteijn, wiens zuster Maria Machteld, Vrouwe van Moermont en Renesse, in 1767 mr. Van Lenneps derde echtgenote zou wor den en met hem het Manpad zou betrekken. Nog geen zes jaren zijn verstreken als mr. Van Sypesteijn op 1 juni 1758 zijn 'hofsteede met de huysinge, vijver en boomgaard, nu genaamd Vaart-en-Duyn, bevoorens Limburg' met de tuin sieraden en een vletschuit voor f. 8.000,verkoopt aan Nicolaas Warin te Amsterdam. Hij woonde daar op de Hee rengracht bij de Vijzelstraat, en was er behalve koopman en bankier, raad ter admiraliteit in 't Noorderkwartier, Commis saris van de Pilotage en Ontvanger-Generaal der Vuur- en Bakengelden benoorden de Maze, directeur van de Levantse handel, Kerkmeester der Westerkerk, Hoogheemraad van de Beemster enz. Geboren in 1720 was hij op zevenentwintig] ari- ge leeftijd gehuwd met Johanna Catharina van de Poll, dochter van mr. Harman Henrik en van Margaretha Trip6). De omgeving van zijn nieuwe buiten was hem stellig niet vreemd; als het hem lustte kon hij tante zeggen tegen me vrouw Romswinckel-Warin van Elswout. Onder Zandvoort bezat zijn oom mr. Mattheus Lestevenon het Groot-Bentveld. Van Vaart-en-Duin maakte hij een buitenplaats naar de eisen van zijn tijd. 'Wie', zegt Elias ergens in zijn Geschiede nis van het Amsterdamsche Regenten-Patriciaat, 'rang had zoo onder de geld- als onder de geboorte-aristocratie, moest een daarbij passende staat voeren; ieder die met zijn tijd mee ging behoorde een huis op de Heerengracht en een hofstede in duin of polder te bezitten'. Aan de overzijde van de Brou wersvaart verwierf Warin een strook grond, langs de weg,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 130