106 gemeente er een zanderij willen openen, welk heilloos plan nog tijdig kon worden voorkomen 12). Ook het waterleiding project waartegen door mejuffrouw Borski op philantropi- sche gronden (een recreatiegebied voor de onbemiddelde Haarlemmers zou teloor gaan) en door haar broeder Willem van Elswout, uit zakelijke beweegredenen, vrij fel stelling werd genomen, werd niet gerealiseerd. Reeds tijdens haar leven zeer geroemd om haar goedheid en liefdadigheid, overleed mej. Borski op Vaart-en-Duin 27 juli 1870. Zij werd begraven op het Overveense kerkhof en op 14 september 1870 gaven B. W. van Bloemendaal vergunning tot het plaatsen van een ijzeren hekwerk rond haar graf. Haar stoffelijke resten zijn naderhand overgebracht naar de Algemene Begraafplaats te Bloemendaal en daar ter aarde besteld. Inmiddels was op 19 juli 1870 door Frankrijk aan Pruisen de oorlog verklaard. Het Haarlems stadsbestuur wenste het zijne bij te dragen tot de staat van paraatheid waarin ook Nederland behoorde te verkeren en ging op zoek 'naar een geschikt terrein om tot schietbaan voor het garnizoen en de schutterij te worden ingerigt'. Een brief ging uit naar de erf genamen van mejuffrouw Borski, waarin [werd gezegd: 'Een van de beide stukken grond die bij mejuffrouw M. S. A. Borski in huur waren zouden welligt daartoe dienstig kunnen zijn'. Voor de derde maal werd hierdoor het natuurschoon van de Brouwerskolk met omgeving bedreigd. Verder werd in de brief opgemerkt, dat als een ander passend terrein be schikbaar kon worden gesteld, de gemeente Haarlem bereid zou zijn de huur van de beide grondstukken te continueren. In het voorjaar van 1871 werd een groot duincomplex, tot Elswout behorende, door de heer Borski ter beschikking ge steld. Ook nu kon de Brouwerskolk met omgeving, die in 1898 bij Elswout werd gevoegd, ongerept blijven. Uit de nalatenschap van mejuffrouw Borski werd Vaart en-Duin op 27 februari 1871 toebedeeld aan haar zuster mevrouw A. C. J. Staats Boonen-Borski, die tot haar overlij den in 1879 's zomers 'Bloemenheuvel' bewoonde, terwijl

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 138