109 citroenbomen. Ook aan de inrichting van zijn oranjerie of 'winterplaats' in de Volmeer, wijdt Commelin in zijn werk een uitvoerige beschrijving 14). De drie gebroeders kopen, samen met Wouter en Jacob Hooffman, op 13 april 1682 van Egbert Willem Ramp, ten overstaan van notaris Gijsbert van Kam pen, hun huurgronden en de grote vijver achter het Over- veense kerkhof, omschreven als: 'de gront ofte landerijen van diverse percelen tuynlant een vijver met sijn noorder mantelingh alsmede een eist bosie ten noordwesten van de voorn, tuynen'. De begrenzingen worden gevormd: aan de oostzijde door de Heereweg (Korte Zijlweg) en het kerkhof, aan de zuidkant door de grond van Sander van Limburg (Vaart-en-Duin), aan de westzijde door de landen van Anna Ramp, douairière van Zuytwyck, en de wildernis, en in het noorden door het voetpad naar de Witte Blinkert (bij Kraantje-Lek). In de nu volgende jaren blijven de gebrs. Hooffman voor de ene helft gerechtigd, terwijl Jan van Sompel alleen, de wederhelft in eigendom verkrijgt. Na zijn dood verkopen zijn erven op 2 october 1692 'de geregte helfte van diverse parcelen thuyn ofte warmoeslanden, een vijver met sijn noorder mantelingh alsmede een eist bosje ten noordwesten van de voorn, thuyne, alles te samen gelegen inde banne van Tetterode off Over- veen', totaal groot twee morgen 259 roeden, voor f. 7.900,— aan Zeger van Sompel, gehuwd met Jannetje Arends, presi dent-schepen van T. A. ende V. De Wouter en Jacob Hooff man toekomende helft komt na de twintiger jaren der 18de eeuw in eigendom bij Josijntje Hooffman, echtgenote van Pieter Voorhelm, zoon van Dirk Voorhelm Janszn. Lid van een bekend Haarlems bloemistengeslacht, wist hij in 1684 de dubbele hyacinth te kweken15). Van hem koopt Jacob van Sompel, 'Regerend schepen deeser banne', op 2 october 1736 de andere helft voor f. 5.500,Van Sompel heeft in de nu volgende jaren nog al wat veranderingen op zijn bezittingen aangebracht: enkele warmoestuinen laat hij tot weiland maken, een aantal sloten wordt gedempt en ook de grote vijver ten westen van het kerkhof, waardoor land gewonnen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 141