114 Het ganse personeel werd ondervraagd, doch niemand had die nacht iets gemerkt. Alleen Jan Barend Honselaar, de tuin baas, verklaarde 'dat hij op den 20 Juny voor den avond het pad dat van het sluysje langs de sloot tot aan de huizing loopt heeft geschoffelt, en des morgens daar aan volgende aldaar gevonden heeft diverse voetstappen, staande visa versa, zijnde van een uytneemende langte'. Van de dader verder geen spoor. Gelet op de straf, die hem stellig wachtte, was het weinig aanlokkelijk de anonimiteit prijs te geven. Enige tijd tevoren toch waren in Overveen twee vrouwen uit Amsterdam opgepakt. Zij hadden op de Korte Zijlweg vóór Duinzigt twee natte lakens opgeraapt, die daar van een blekerswagen waren afgevallen, en deze meege nomen het duin in. Voor dit vergrijp waren ze gecorrigeerd elk met een gevangenisstraf van zes jaren en bannissement uit het gewest Holland voor de tijd van dertig jaren. Mr. Graafland is begonnen van Duinzigt een buiten te ma ken waar het voor een heer goed wonen was en hij heeft de plaats tot aanzien gebracht onder de Overveense zomerver blijven. De raster van Duinzigt langs de Korte Zijlweg wordt ver plaatst, een haag wordt er langs gepoot en met toestemming van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland laat mr. Graafland het voetpad naar de Witte Blinkert, hiervoor reeds genoemd (het verlengde in westelijke richting van het tegen woordige Zandvoorterpad), dat door Duinzigt liep en waar van een zeer gering gebruik werd gemaakt, verleggen, verder van het huis af18)Daarnaast echter was hij wat men zou kun nen noemen een duinspeculant een ook tegenwoordig nog niet gans uitgestorven soort lieden die waar hij maar kon in de omgeving stukjes duin en als het zo geviel ook weide- en tuingrond, trachtte te bemachtigen in de hoop op betere tijden. In de winter van 1802 overleed mevrouw Graafland te Amsterdam. Na ruim twee jaar weduwnaar te zijn gebleven, hertrouwde hij op 6 mei 1805 te Overveen met Johanna Clara van de Poll, dochter van mr. Jan en Anna Maria Dedel, die hem nog drie kinderen schonk. Met alle negen, om in kegel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 146