116 legene warmoesierderij met woning, moesland en boom gaard, het huisje, staande nevens het hek van de oprijlaan en de gronden gelegen benoorden dezelve warmoessier- derij met daarop staande boomen, grenzende ten wes ten de beplante duingronden van den heer A. Pluym (Belvédère), ten noorden den halven Notweg naar Midden Duin, waarvan de wederhelft behoort aan genoemden heer A. Pluym'. De zuidgrens wordt gevormd door Vaart-en-Duin en de oostgrens door een gedeelte van de Korte Zijlweg, het kerk hof en de buurt van O verveen. Voor Duinzigt begint nu een tijd van langzame neergang. Telkens wordt de plaats 's zomers aan andere families ver huurd. Ook als in 1846 mevrouw Borski-Van de Velde is overleden en Duinzigt het eigendom is geworden harer doch ter M. S. A. Borski, komt daarin geen wijziging. Enkele jaren komt de familie Kuinders, wier naam verbonden is aan de Haarlem-Zandvoort-Spoorweg-Maatschappij (H.Z.S.M.), er het mooie seizoen doorbrengen. In juli 1870, na het overlijden van mejuffrouw Suze Borski, wordt Duinzigt uit haar nalatenschap toebedeeld aan me vrouw de weduwe Staats Boon en van Wijngaarden-Borski, haar zuster, bewoonster van Bloemenheuvel. Zij sterft op 11 maart 1879 te Amsterdam. Kinderloos gebleven, heeft zij de Amsterdamse wezen ruim bedacht. Duinzigt, 'met zijn ouderwetsche lindelaan', gelijk Craandijk schrijft, vererft op haar neef Gornelis David van der Vliet, bewoner en eigenaar van Vaart-en-Duin. Diens enige zoon, gehuwd met mejuf frouw E. A. van Wickevoort Crommelin, bewoonde aanvan kelijk een pand op het Staten Bolwerk te Haarlem. In het najaar van 1879 kreeg de Haarlemse architect D. E. L. van den Arend opdracht tot het ontwerpen van een plan voor de bouw van een nieuw herenhuis op Duinzigt. In het voorjaar van 1880 was men na afbraak van het oude zover gevorderd dat de eerste steen van het nieuwe, tegenwoordige huis kon worden gelegd door Anna Emerentia Jacoba Wilson, dochter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 148