7 Bartholomeus Veer Bartholomexjs Veer Bartholomeus Veer, kapitein 8 Dirk Dirksz. Dikx Dirck Dirckse in de Dirk Cornelisz., luite- schopjes nant 9 Hendrik van den Willem Reyniersz. Buys Willem Reyniersz. Buys, Hoven luitenant tamboer de doelenknecht. 122 Thans moge ik een korte bespreking aan de voorgestelde personen wijden, teneinde de identificatie te rechtvaardigen. De St. Jorisdoelen had voor ieder der drie vendels (het oranje, witte en blauwe vendel) een vaandrig in functie. Als zodanig traden in de periode 1621'24 op Gerrit Cornelisz. Vlasman, Boudewijn van Offenberg en Jacob Cornelisz. Schout. Zij zijn alle drie afgebeeld op Hals' Maaltijd van Officieren van de St. Jorisdoelen 1616, die ik verleden jaar be handelde. Bij vergelijking met dit acht jaren eerder geschil derde stuk blijkt, dat Gerrit Vlasman, die in 1616 al een iets oudere man met een zware baard is, op het hier bespro ken schilderij van 1624 niet afgebeeld kan zijn is. Boudewijn van Offenberg komt evenmin in aanmerking. Blijkens Hals' stukken van de St. Jorisdoelen van 1616 en 1627 had hij ge heel andere gelaatstrekken dan de op de onderhavige schut- tersgroep voorkomende vaandrig. Op het schilderij van 1627 heeft hij bovendien duidelijk een meer lichtblonde baard dan de hier afgebeelde vaandrig. De enige, die dus in aanmerking komt is Jacob Cornelisz. Schout, die bij Hals 1616 een jeugdig en baardeloos gezicht heeft en bij Hals 1627, evenals op het hier besproken schilderij, een snor en baardje. De ge lijkenis is voor mij niet geheel overtuigend. Daarom wil ik er op wijzen, dat een der oude rapporten vermeldt, dat Jan van Nes is afgebeeld. Jan van Nes was echter geen vaandrig en evenmin vond ik hem in enige lagere functie of zelfs maar als gewoon schutter bij de St. Jorisdoelen. De kolonel Augustijn Steyn en de naast hem zittende pro voost Pieter Adriaensz. Verbeek leveren geen moeilijkheden op. Wij kennen Verbeek bovendien van het stuk van Hals uit 1616, waar hij als luitenant voorkomt en herkennen hem tevens op de later nog te bespreken Maaltijd van Officieren

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 156