130 het oorspronkelijke zestiende-eeuwse gebouw van het St. Jansklooster. Een verrassende ontdekking! De detaillering van de houten constructie van het dak ruitertje van de St. Janskerk bleek nauwkeurig met de vormen van het hierboven genoemde skelet overeen te stemmen, zodat mag worden aangenomen, dat beide van dezelfde bouwmeester zijn. Tenslotte werd in een klein pandje aan de Ceciliasteeg, gelegen achter het perceeltje Morinnesteeg 2, een houten skeletje aangetroffen van zeer kleine afmetingen. Blijkens de profilering van het sleutelstuk dateert dit skeletje uit de vijf tiende eeuw. De restauratie van de panden Oude Groenmarkt 1416 kwam in het verslagjaar gereed. (Arch.: Willem J. Peere boom en M. Vlijmincx). Een bijzonder moeilijk oplosbaar probleem vormde de nieuwe winkelpui, waarvoor na moei zame onderhandelingen tenslotte een alleszins bevredigende vorm kon worden gevonden. Oude Groenmarkt 14 is een uit het derde kwart der zeven tiende eeuw stammend huis, waarvan de kap en de top van de halsgevel werden vernieuwd. Oude Groenmarkt 16 bleek, toen men aan de verbouwing begon, zó slecht te zijn, dat het pand geheel moest worden gesloopt. Deze slechte staat was ten dele het gevolg van latere, constructief ontoelaatbare, verbouwingen, ten dele ook van de ouderdom van het pand, dat mogelijk nog uit het midden van de vijftiende eeuw stamt, en derhalve een van de oudste huizen van Haarlem zou kunnen zijn. Onder het pand wer den nog restanten aangetroffen van zware funderingen, mogelijk omstreeks 1300 te dateren. Een zeventiende-eeuwse beschilderde zoldering, in het pand aangetroffen, kon niet worden gehandhaafd en is opgeslagen voor toepassing elders. Het huis Anegang 11, een achttiende-eeuwse klokgevel, van ouds bekend als de Roode Schaar, werd hersteld en van een nieuwe, bijpassende onderpui voorzien naar ontwerp van de afdeling Monumentenzorg. In het eerste kwart der achttiende eeuw bouwde Jan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 164