131 Beer een deftig woonhuis in Lodewijk XIV-stijl aan het Spaarne, nog thans herkenbaar aan de beer in de deuromlijs ting (Spaarne 11). Aan dit huis, dat inwendig helaas vrijwel geheel was leeggesloopt, zijn enkele herstellingen verricht, voornamelijk aan de stoep, het stoephek en het fraaie Lode wijk XVI stucwerk van de voorkamer, de enige ruimte waar het oude karakter van het interieur bewaard bleef. Met steun van onze vereniging zijn aan het perceeltje Morinnesteeg 2 herstellingen verricht. Dit pandje, voorko mende op de Monumentenlijst van het Rijk, stamt in de kern uit de zeventiende eeuw. Met de restauratie van de huizen Gedempte Oude Gracht 4143 is begonnen. Van deze percelen bezit het eerstge noemde een trapgevel op latere onderbouw. Dit pand dateert vermoedelijk uit het derde kwart der zeventiende eeuw, en vormt een typisch voorbeeld van het langdurig voortleven van vroeg-zeventiende-eeuwse vormen in de tweede helft dier eeuw. Het tweede pand bezit een rechte lijstgevel die in 1837 in de huidige vorm werd gebracht. De leiding van deze restauratie, waarbij de panden zullen worden ingericht tot kantoorruimte voor het Bedrijf Open bare Werken, berust bij de afdeling Monumentenzorg. Onder leiding van architect Y. Kok werd de restauratie van de vensterpartijen van de Waalse Kerk ter hand genomen. Het is verheugend dat voor deze herstellingen een financiële basis kon worden gevonden. De restauratie van het voormalige hoofdgebouw van de Commanderij van St. Jan is eveneens in dit jaar begonnen. Daarbij kwam, behalve de reeds genoemde resten van een zestiende-eeuws houtskelet, een zeventiende-eeuws beschil derd cassettenplafond in de gang aan het licht, dat in de restauratie zal worden betrokken. De leiding van deze restau ratie is in handen van architect H. van Kempen. Het pand Jansstraat 85, thans cantinegebouw van Joh. Enschedé en Zonen, blijkt uit twee, in de achttiende eeuw samengevoegde helften te bestaan, waarvan het meest rechtse een restant is van een voornaam woonhuis, dat heeft door-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 167