17 In de kringen der Doopsgezinden was Van Gilse een ge trouwe en geziene figuur. Van 1915 tot 1924 was hij lid van de Grote Kerkeraad der Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem, voorts bestuurder der Algemene Doopsgezinde Socië teit en curator van het Doopsgezinde seminarium te Amsterdam. In 1930 werd zijn betekenis erkend in de benoeming tot hoogleraar in de keel-, neus-oorheelkunde aan de rijksuniversi teit te Leiden, alwaar hij op 12 november zijn inaugurele rede hield over 'Ontleedkundige variaties en hun ziektekundige betekenis op het gebied der keel-neus-oorheelkunde.' Het is hier niet de plaats, zijn medische verdiensten te tekenen. Wij mogen volstaan met op te merken, dat velerlei pionierswerk in de Leidse tijd verricht werd, zoals het diep gaande onderzoek van aangeboren doofheid ten gevolge van rodehondbesmetting van de moeder. Zijn Leidse kliniek waarin onder meer kort voor het einde van zijn loopbaan nog de z.g. geluidsvrije kamer tot stand kwam, behoorde tot de beste en modernste op dit terrein. Erfelijkheid en phonetica hadden zijn speciale belangstelling. Zijn benoeming tot lid van de Maatschappij voor letterkunde was een erkenning van zijn verdienste wat dit laatste betreft. Tenslotte dienen wij nog te vermelden, dat Van Gilse erelid was van de Royal Society of London. Hoewel naar de wereld Van Gilse's 'grootste' jaren elders liggen, had Haarlem zijn liefde. Nog vóór zijn hoog- leraarsemeritaat vestigde hij zich in 1947 dan ook weer in deze stad. Zo hebben wij hem dan op vertrouwde grond weer menigmaal opnieuw ontmoet, tezamen met zijn vrouw, dr. J. van Gilse-van West, die zelf medicahem in gezin en werk sedert jonge jaren in harmonie vergezeld heeft. Een man van karakter, ingetogen, die veler hulp geweest is, vaak op zodanige wijze, dat zij het zelf niet ten volle beseften, want hij wist niet, wat eerzucht was. Dat was ook de grond van de zelfspot, die hem somtijds kenmerkte. Een gevoelig mens, die in stilte ook zijn verdriet heeft gedragen. Het gebod: 'Indien gij vast, ga in uw binnenkamer en sluit uw deur' was hem op het hart geschreven. Dat hebben zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 21