31 bekwaamd, zijn belangstelling in de eerste plaats hierop richtte. Zeker werd deze nog gestimuleerd door het feit, dat hij door zijn huwelijk geheel in het gezinsverband van zijn leermeester, prof. Zaayer werd opgenomen. In 1932 promo veerde hij over 'Bronchiectasen'; zijn uitgebreide kennis van de Röntgenologie kwam hem hierbij zeer van pas. Hierna volgde zijn benoeming tot conservator aan de heelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, welke plaats hij innam tot 1937, toen hij zich vestigde te Haar lem. Het hoofdterrein van zijn werkzaamheden kwam te liggen in het Diaconessenhuis, waarvan hij in 1953 tot eerste chirurg werd benoemd. Gedurende deze Haarlemse tijd kwamen pas goed de bijzondere gaven van dr. Wamsteker tot hun recht. Niet alleen, dat hij in korte tijd een zeer grote praktijk wist op te bouwen, doch met een onverzettelijke wilskracht, geholpen door een buitengewoon grote technische vaardigheid wist hij zich te ontwikkelen tot een der eersten in de lande op het gebied van de thoraxchirurgie. Het is hier niet de plaats een overzicht te geven van hetgeen door hem hierin is gepresteerd, doch zeker mag gewezen worden op de door hem ingevoerde verbeteringen in de tech niek van longoperaties en vooral ook op de ontwikkeling van geheel nieuwe methodes, waardoor hij ook in Amerika een naam van betekenis verwierf: in verband hiermede werd hem als onderscheiding ook het 'Fellowship of the American College of Chest Physicians' aangeboden. Niet alleen was hij echter een groot chirurg door zijn tech nische mogelijkheden, maar vooral ook door het vertrouwen, dat hij zijn patiënten inboezemde en door de geestelijke kracht, waarmede hij ze vaak door de grootste moeilijkheden wist heen te brengen. Niet minder kwam zijn wilskracht tot uiting gedurende de bezettingsjaren en het is niet te verwonderen, dat hij een grote plaats in het ondergrondse verzet heeft ingenomen. Niet alleen was hij van het begin lid van het centrum van het Medisch Contact, doch tevens was hij gewestelijk comman dant van de geneeskundige verzorging van de B.S. en plaat-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 45