Dr. JACOB BAERT DE LA FAILLE 1 j'uni 1886 7 augustus 1959 Iemand die krachtens zij'n Franse geaardheid in vervoering kon geraken over al wat hem in de kunst en in het leven der volkeren trof als schoon en edel, en dit enthousiasme wist om te zetten in daden, is uit ons midden heengegaan in de veel zijdige persoon van hem, die zijn vrienden kenden als Job de la Faille. Jacob Baert de la Faille, in Leeuwarden geboren in 1886, studeerde als goed zoon van een vader, die Officier van Justitie te Amsterdam was, in de Rechtswetenschappen, waar in hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde in 1913. Als student en als lid van de Senaat heeft hij er zijn sporen nagelaten, voornamelijk als acteur en adviseur bij het Utrechts Studenten Toneel, dat mede door zijn toedoen tot een hoog peil werd opgevoerd en dat tot het laatst van zijn leven zijn warme belangstelling had. Dank zij de wederzijdse vriend schap, ook met de jongere generatie, wist hij gedurende zijn gehele verdere leven het contact met dit gezelschap te bewaren. Hoewel de Rechtswetenschap hem in zijn latere leven meermalen is te pas gekomen, heeft hij, na het verlaten der academie, via de journalistiek zijn verdere leven gewijd aan onderwerpen van kunstbeschouwelijke aard. Doordat hij ge durende de tweede helft van zijn leven te Bloemendaal en te Heemstede woonde, kwam hij dan ook het meest met de artistieke wereld van Haarlem en omstreken in aanraking. Maar lang voor het zover was had de eerste wereldoorlog zijn gemoed in felle beroering gebracht. Dank zij zijn bewogen artikelen in de dagbladpers en zijn bezielende leiding, wist hij in Nederland een krachtige actie tot stand te brengen tot morele en daadwerkelijke steun aan de zwaar door de oorlog geteisterde gebieden van Frankrijk en België, als blijvend symbool van welke actie hij namens het Nederlandse Comité in 1920 in de stad Verdun het door Auguste Rodin ontworpen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 49