Ir. DIRK KRUIJF 4 oktober 18821 oktober 1959 Ir. Kruijf, geboren 4 oktober 1882, zoon van een architect, koos de studie voor civiel-ingenieur en behaalde het diploma in 1907. Zijn logisch denken en geschiktheid voor overdracht van kennis zullen mee aanleiding zijn geweest dat hij, al vorens de practijk in te gaan, een assistentschap in de water bouwkunde aan de Technische Hogeschool aanvaardde. Hij verwisselde deze betrekking voor een bij de gemeente Amster dam, waar hij inspecteur bij het Bouw- en Woningtoezicht werd en zou dus, in tegenstelling met zijn vader die een creatieve werkkring had, zich bezig houden met controlerend werk. De persoonlijke eigenschappen van ir. Kruijf zullen in de eerste plaats aanleiding zijn geweest dat hij in deze werkkring slaagde. Het typische van een dienst van Bouw- en Woningtoezicht is dat, hoewel de gemeentelijke overheid geen verantwoordelijkheid aanvaardt voor de bouw van een object waarvoor zij vergunning verleent, zij eisen kan stellen die in bepaalde gevallen nadelige financiële gevolgen voor de bouwer kunnen hebben. Daar verder een controle reeds prikkelend kan werken, vereist de arbeid in deze dienst een ruime mate van tact en ook hulpvaardigheid. Deze nu waren in ir. Kruijf aanwezig en het waren deze eigenschappen die het gemeentebestuur van Haarlem er toe zullen hebben ge bracht hem in 1918 de leiding van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht toe te vertrouwen. De benoeming hield tevens in de directievoering van het Woningbedrijf, dat een andere menselijk gerichte instelling vereist. Is het in het huidig tijdsgewricht onmogelijk volkswoningen te bouwen met be taalbare huren, ook vóór wereldoorlog II werd de volle inzet van de ontwerper geëist, wilde hij slagen met het bereiken van verantwoorde huren voor woningen aangepast aan de daar aan gestelde hogere eisen. Ir. Kruijf die in Amsterdam de bezwaren had leren kennen van het meergezinshuis, was een propagandist voor de een-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 64