47 Verschillende van de door mij beschreven Crommelins komen, als heren van Berkenrode, voor in 'De geschiedenis van de heerlijkheid Berkenrode', van G. van Duinen, in 1958 door de Vereniging Oud Heemstede-Bennebroek uitge geven. Aan deze publicatie is toe te schrijven, dat ik om niet in herhaling te vervallen mijn verhaal van 1956 maar weinig heb uitgebreid. Belangstellende deskundigen zou ik overigens willen verwijzen naar het archief van Berkenrode, door de tegenwoordige ambachtsheer aan de gemeente Heemstede geschonken. Een nadere bestudering daarvan zou nog interessante bijzonderheden aan het licht kunnen brengen. Het is gedeeltelijk een archief-Van Wickevoort Crommelin en bevat ook gegevens over de oude de echte Van Bercken- rode's (13401648), aan wie Michiel Thierry de Bye Dolle man in het jaarboek-1958 van het Centraal Bureau voor Genealogie een artikel heeft gewijd. En nu het familieverhaal! Onder het hoofd 'Gebeurtenissen gedurende het huwelijk van mr. Henrik Samuël van Wickevoort Crommelin en Maria Christina Heshuysen voorgevallen', vermeldt eerstgenoemde de geboorten zijner kinderen in zijn 'Capitaalboek'. Over de oudste zoon staat er: '1763-July 14, zijnde Donderdag is Vrouwe Maria Christina Heshuysen, des morgens ten 10 uuren in de Groote Houtstraat in het huis 't Wapen van Amsterdam over de Spekstraat te Haarlem verlost van een zoon, die op Zondagavond den 17 daaraan volgende door den Predicant Trellont in de groote Kerk aldaar is gedoopt met den naam Jan Pieter, naar deszelfs twee grootvaders en jongsten oom van vaders zijde; wanneer doopsgetui- gen waren Pieter Samuël van Wickevoort Crommelin en Cornelia Maria de Pape, des kinds jongste Oom en aan gehuwde Moey van vaderszijde, die zig daartoe hadden aangebooden.' Er volgen mededelingen over de geboorten van nog zes

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 69