48 kinderen en over het sterven van drie hunner op zeer jeugdige leeftijd. Vermeld wordt verder, dat een zoon, Hendrik Jacob, nauwelijks veertien jaar oud, als adelborst het leven laat, als in 1784 'het Landsoorlogschip Drenthe, uit Texel gezeild, op de reys van Mallaga naar Toulon in de Middellandsche zee, tot zielgrievende droefheid van zijn ouderen met man en muys is vergaan'. De jongste zoon, Adolf, in 1812 gehuwd, heeft geen nage slacht Van Wickevoort Crommelin, maar wel afstammelingen in de vrouwelijke lijn, waaronder (in de vijfde generatie) mijn schoonzuster Elisabeth van Lennep-van Tienhoven, in wier huis in de Aerdenhout de pastelportretten hangen van Adolf en van Jan Pieter, beiden met hun echtgenoten. Adolf wordt de buitenman van de familie: liefhebber van paarden en van de jacht. Het eerste verhaast zijn dood: op zevenenzestigjarige leeftijd rijdt hij met paard en rijtuig in de Leidsevaart en ver drinkt. Het tweede uit zich onder anderen in een vijfentwintig jarig voorzitterschap van het Gilde van St. Hubert voornoemd. Een record. De enige dochter van Henrik Samuël trouwt met Jacob Abraham van Lennep en het kasboek bevat de aantekening: 'Recepissen Holland ten comptoire Haerlem: no. 2512 (groot f 1.000,heb ik present gedaan aan mijn klijnsoon Van Lennep in het jaar 1800.' Dat is Hendrik Aarnout(1800 1855) geweest, later wonende op Leijduin en getrouwd met Anna Louisa van Lennep, oudste zuster van de romanschrij ver. Het Capitaalboek, door mijn schoonzuster bewaard, bevat voorts niet minder dan vijftig bladzijden met mededelingen over de belegging van het vermogen van het echtpaar Van Wickevoort Crommelin-Heshuysen. In effecten blijkt erin 1791 ongeveer f 100.000,te zijn belegd. Het is kenmerkend voor de nuchtere aanleg van de Crommelins, dat het Capitaal boek de plaats is, waar het wel en wee van het gezin wordt geboekstaafd. Meestal is daarvoor de familiebijbel de aange wezen plaats. Hiermede is Jan Pieter van Wickevoort Crommelin een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 70