50 ongeveer even oud als hij. Een journaal, door de jongeman in het Frans bijgehouden, vertelt ons, dat de heenreis per dili gence voert over de zuidelijke Nederlanden, Frankrijk en de Jura, de terugreis over Duitsland. In Zwitserland ontmoet hij in een aristocratisch milieu tal van mensen, met wie hij berg wandelingen maakt, paardrijdt, jaagt, zwemt en danst. De beschrijving van deze heerlijke tijd vindt men in het archief ten raadhuize te Heemstede. Op zeventienjarige leeftijd is Jan Pieter te Leiden student in de rechten en hij promoveert er na twee jaar op een disser tatie, getiteld: 'De summo imperio sociis Trajectinis inter se non Gommuni sed cuique in sua provincia competente'. Als ik het wel begrijp, houdt dit het betoog in, dat de Utrechtse bondgenoten (de Unie van Utrecht) geen gemeenschappelijk gezag hadden, maar dat elk gewest volkomen soeverein was. In het jaar van zijn promotie 1782 wordt Jan Pieter schout van Bloemendaal (Aelbertsberg, Tetterode en Vogelen zang). De carrière wordt jong begonnen. i In 1790 trouwt hij met Catharina van Lennep. De Catha- rina's in onze familie worden Cateau genoemd. Deze Cateau, geboren 1766, is doopsgezind en een erfdochter. Dat hoort in die tijd bij elkaar. Het Oorkondenboek van mijn neef Frank van Lennep ver meldt dingen, die er op wijzen, dat deze algemene opmerking ook in haar geval opgaat. Daar staat, dat Catharina op negen tienjarige leeftijd te Amsterdam is gedoopt 'bij het Lam en den Toren'. En daar staat ook, dat Aernout van Lennep (1658 1728), 'hoofdman van de Syde Halle te Amsterdam', een groot vermogen nalaat. 'Zijn transactiën met de Wisselbank waren enorm'. Zijn echtgenote, Wijntje Leeuw, is eveneens zeer rijk. Erfgenamen zijn de tak-Aarnout (Meer en Berg) en de tak- David (Manpad), maar ook de tak-David Leeuw van Lennep, grootvader van Catharina en haar zuster. Deze David be hoort in 1742 tot de dertig hoogst aangeslagenen van Amster dam. We bevinden ons hier bij de origine van de welstand der Amsterdamse (later Haarlemse) Van Lennepen. Voeg daar bij, dat de moeder van Cateau De Haan heet het puik der

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 72