52 24oktober 1790. Ikveronderstel, datde bruiloft heeft plaats ge had op 'Bosch en Vaart', waar Mevrouw Willink woonde, of op 'Het Paradijs', thans 'Meer en Bosch', het grootouderlijk bui ten, dat Jacoba van Lennep, getrouwd met Daniël Bierens, had geërfd. Zij was een tante van de bruid. Echter is in 1790 alleen haar man nog in leven. Met deze inleiding heb ik het echtpaar aan de nazaten voorgesteld. Voor sommigen voor mijn neven Quarles van Ufford bij voorbeeld is dat niet nodig. Ik heb één hunner bij verschillende gelegenheden verzen horen voordragen, waarin sprake is van Ampie en Appie. Voor anderen is dat voorstellen verre van overbodig. Onder de vele afstammelin gen zijn er, die öf nooit van Appie en Ampie hebben gehoord, óf voor wie deze bet-overgrootouders in het land der legende zijn terecht gekomen. Het land der legende? Dat is toch een beetje overdreven, want deze mensen van vlees en bloed zijn pas een goede eeuw geleden gestorven. Wat ons scheidt van hun vruchtbaar leven is, in het licht der historie, eigenlijk maar een kippesprong. Maar wat is er in die tijd veel gebeurd! Misschien hebben de echtelieden Van Wickevoort Crom- melin-van Lennep het, in hun onschuld, vanzelfsprekend ge vonden, dat in de honderd jaar, die volgen op hun overlijden (Appie in 1837, en Ampie in 1847), de bewoners van Berken rode een overheersende positie zouden blijven innemen in Heemstede-Haarlem. En dan hebben ze zich vergist. Maar in het licht van heden is het toch merkwaardig, dat bij alle veranderingen, die in de samenleving '1850—1950' hebben plaats gehad, er nog een groep mensen is aan te wijzen, die gemeenschappelijk terugziet op een echtpaar uit de regenten- tijd, uit de patriottentijd, uit de Franse tijd, uit de tijd van Willem I; een gezelschap, waar men vandaag elkander be groet als zonen en dochteren van Appie en Ampie. Wanneer u zich deze woelige jaren voorstelt, dan is het huwelijksaanzoek van de erfgenaam der Crommelins met hun Haarlemse antecedenten, met hun linnenweverijen, mee gebracht uit Kortrijk en Saint Quentin, met hun refugié's-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 74