61 De overdracht van rechten omvat: 1. de heerlijkheid van Berkenrode; '2. de drift van twee paar oude zwanen; 3. de koorntienden; 4. verschillende erfpachten en recognitiën, tezamen voor f 5.935,—. Die driftige zwanen worden al in 1466 genoemd, als Jan van Heemstede aan Gerrit van Berckenrode de ambachts heerlijkheid overdraagt of, beter gezegd, afsplitst van de heer lijkheid Heemstede. Met toestemming van de Graaf van Holland als leenheer. De begrenzing van Berkenrode wordt dan precies aangegeven: in het noorden de Gasthuislaan (thans Zandvoortselaan)in het westen de Houtvaart, in het zuiden de Jan Lottenlaan, uitkomende tegenover het Posthuis (geen openbare weg) en in het oosten de Heerenweg. Voorts worden overgedragen drie roeden in de wildernis van de Houtvesterij. Daaruit zal het 'Overbosch' zijn voortgekomen. Evenals de zeeduinen werden de binnenduinen wildernis genoemd. Deze bijzonderheden komen uit het archief van Heemstede op het raadhuis aldaar. Zoals men weet, zijn Heemstede en Berkenrode later weer burgerlijk verenigd, maar jarenlang is Berkenrode, behalve een aparte heerlijkheid, ook een aparte gemeente met een schoutshuis, dat aan de Heerenweg op terrein van Berkenrode staat. In mijn jeugd was het de schilderswerkplaats van Tibben. Het bijbehorend 'Overbosch' wordt in de akte van 1797 'een groot en wel aangelegen bosch en beplant duin met moesery, boomgaard, prieel enzovoort' genoemd. Daar is dus wel wat veranderd. Onder meer door bijkoop van grond in 1851 voor twaalfduizend gulden. Heemstede en Berkenrode verschillen ook in zoverre, dat de kasteelheren van het één de katholieke eredienst niet toe staan en die van het ander wel. Als Jan Pieter Berkenrode koopt, bevindt zich op zijn grond een bouwvallige roomse kerk. In 1817 wordt een nieuwe gebouwd, waarvan de jongste zoon van Appie en Ampie de eerste steen legt. Dit is een bewijs

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 87