62 van tolerantie en van een goede verhouding met de bevolking, dat opnieuw wordt geleverd, als in 1837, bij een verbouwing, een kleinzoon hetzelfde doet. Nog wordt de parochie wel 'Berkenrode' genoemd, maar een nieuwe kerk is in 1878 aan de overzijde van de Heerenweg verrezen. Lange tijd zijn er nog grafzerken te zien op de oude plek. Mijn herinneringen aan het kasteel zijn gebaseerd op de prentjes, die ik daarvan op Berkenrode heb gezien. In feite gaan die herinneringen niet verder dan de fundamenten, die men in de vijver terugvindt. Met Frans en Hendrik van Wickevoort Crommelin smaakte ik in onze jongensjaren het genoegen, uit een roeiboot op die, onder water liggende fun damenten over te stappen (of mis te stappen). We speelden ook in het onbewoonde 'huis van Ko en Mie', het oudste bouwsel op Berkenrode, dat later is gerestaureerd om tuin baaswoning te worden. Deze sprong naar de tegenwoordige tijd is te groot. We gaan weer terug om kennis te maken met de kinderen van Appie en Ampie, waarbij het u zal opvallen, dat de politieke sfeer, waarin de vader zich beweegt, bij de kinderen zoek raakt. Het zijn er zeven, waarvan er één overlijdt als het een jaar oud is. Ofschoon ik u voor bijzonderheden zou willen verwijzen naar de genealogie, die volgt aan het slot, mogen deze kinderen afzonderlijk onze aandacht hebben. Ze zien allen in Amsterdam het levenslicht. Vooreerst is, als de oud sten geboren worden, het nieuwe huis op Berkenrode nog niet klaar en vervolgens zijn verlossingen in die tijd een riskant ge beuren, zodat de aristocratie zich verzekert van de beste medische hulp en die is alleen in stad te krijgen. Ampie doorstaat alle bevallingen met glans. Haar oudste dochter, Maria is in dit opzicht minder gelukkig. Geboren 1791, trouwt zij, nog geen achttien jaar oud, met mr. Willem van Loon, krijgt tweemaal een dochter en overlijdt enkele weken na de geboorte van de tweede (de latere Mevrouw Barnaart). Bij de achterkleinzoon van deze baby, jhr. P. N. Quarles van UfFord, op 'De Schapenkamp', Vogelenzang, hangt een treffend portret van de meisjes met het onderschrift:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 88