63 'Nous vous aimerons comme elle'. Dat was voor de tweede moeder bestemd en getuigt meer van hartelijkheid dan van taalgevoel. In 1797 wordt de 'kroonprins' geboren, Aarnoud Hendrik, de zeer sterke, die later leden van 'Trou moet blijcken' met stoel en al boven zijn macht zal optillen. 'IJzeren Frits' wordt hij in zijn studententijd genoemd en zo staat hij nog bekend bij het nageslacht. Speciaal in de paardesport blinkt hij uit. (En in het incident met het 'kromme lijntje', waaromtrent men iets kan lezen in het boekje van de heer Van Duinen over Berkenrode.) Zijn kleinkinderen zeggen 'groof'. Hij wordt vierentachtig jaar en overlijdt, kort nadat hij zijn achterkleinkind, Cornelis David van der Vliet, thans achtenzeventig, heeft aanschouwd. Van deze oudoom heeft mijn vader mij nog bijzonderheden verteld. Als neef en vriend van de kleinzoon, ook Aarnoud Hendrik geheten, komt mijn vader bijna dagelijks op Berken rode en eet dan ook wel eens met jonge Aarnoud, met Willem Barnaart, Johan Mock en anderen bij groof, die zijn oude dag slijt op 'Kippenvreugd', het kleinere huis op Berkenrode. De oude heer is dertig jaar weduwnaar geweest en vereenzaamd. Hij heeft een lopend oog, waar niets aan gedaan wordt. De vriendjes van Aarnoud vinden hem vuil en nemen nooit van de gember, die hij na den eten steevast op een schaaltje aan biedt en vervolgens, stukje voor stukje, met zijn vingers in de gemberpot laat verhuizen. In een oude verschoten overjas loopt hij door Berkenrode, gewapend met een stok, waaraan een scherpe haak is bevestigd om onkruid uit te roeien. In een vroegere periode gaat 'IJzeren Frits' in Wiesbaden kuren tegen de jicht en rijdt daar in zijn eentje naar toe met vier paarden voor de 'panier'. Als mondvoorraad voor onderweg heeft hij Deventer ellekoek bij zich. In de badplaats aange komen, neemt hij dagelijks twee baden, teneinde het voorge schreven verblijf van vierentwintig dagen tot de helft te reduceren. Bij hem komt de liefhebberij voor paarden, reeds bij zijn oom Adolf aanwezig, tot volle ontwikkeling. Rijnland telt hem onder zijn hoogheemraden en evenals zijn broers, is

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 89