65 Over haar vader schrijft de heer J. Bijleveld in 1949: 'Voor zijne gemeente heeft baron Van Pallandt zich ver dienstelijk gemaakt, voor talloos velen eene vraagbaak in alles wat landbouw en veeteelt betrof; voor zijn gewest, als lid der provinciale en gedeputeerde staten. Zeer veel deed hij ook zelf voor de bevordering van de landbouw, kocht nieuw fokvee aan en was bekend om zijne uit Engeland ingevoerde roode varkens met zwart bevlekt. De boeren stonden daar natuurlijk eerst zeer onwennig tegenover, doch alras had men de goede eigenschappen van dat nieuwe ras ontdekt en inmiddels had 'mijnheer van Ter Leede' er zulke groote getallen van doen aan- fokken, dat hij niet alleen de vraag kon beantwoorden, doch zelfs zijne leveranciers in Leiden in levende varkens betaalde. Het moet een vreemd gezicht geweest zijn, als de Sassenheimer beurtman met zijn vrachtje zwijnen behanger, meubelmaker, of wien dan ook verraste in Januarimaand met een: compliment van meneer van Ter Leede. Eén hunner heeft mij meermalen gezegd: 'En je kwam er waarachtig niet te kort aan, mijnheer en de spekslagers vochten erom, wie ze je mocht afnemen'. Het is al zoo lang geleden, maar nog klinkt in mijne ooren het zoo vaak gehoorde: 'Toch zonde, dat u meneer van Ter Leede niet heeft gekend. Dat was pas een heer, zoo als er maar weinig waren'. Innerlijk en uiterlijk moet hij zoo innemend zijn geweest, prijkend in hoogen ouder dom met zijn prachtig, dik hoofdhaar. Zoo lang zij leefde (tot 1852) mocht slechts zijn oudste dochter, mevrouw Van Wickevoort Crommelin van Berkenrode, dat knip pen'. Of zij daarvoor naar Ter Leede gaat of hij naar Berkenrode, meldt de historie niet. Misschien rijdt zij wel naar Sassenheim met voor haar koets het beroemde paard 'Coco', wiens graf de wandelaar op Berkenrode tot op de huidige dag niet voorbij gaat zonder het vers te lezen, dat 'IJzeren Lrits' op het trouwe dier gemaakt heeft. Ik schrijf het voor u over:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 91