67 de vorm van gedroogde bloemen. Ook de veeteelt heeft Jan Piets belangstelling. In 1871 assisteert hij, als enig over gebleven lid, zijn oudste broer bij de heroprichting van 'Het Loffelick Osseweyers Gilde', een oud Haarlems ambachtsgilde, dat reeds voor 1795 gezelligheidsvereniging was geworden en na 1831 in de vergetelheid geraakt was. In 1871 wordt weer serieus gepoogd de veeteelt te bevorderen. Thans is het weer een dinergezelschap, waarvan mijn broer Hugo 'deken' is. Onnodig te zeggen, dat ook in dit gilde vele Crommelins zitting hebben gehad, ook wanneer zij geen ossen meer weiden. Een zoon van Jan Piet, geboren 1830 en eveneens zo geheten, heeft naam gemaakt als ornitholoog. Zijn collectie opgezette vogels is thans in het bezit van het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden. Ofschoon hij, evenals zijn broer Willem, reeds voor zijn dertigste jaar blind was 'wist hij in zijn museum de weg als de scherpst ziende' (Snouckaert). Tussen 1853 en 1891, het jaar van zijn overlijden, heeft hij meer dan twintig artikelen over de vogel-fauna van Nederland gepu bliceerd, meest in het Frans aan zijn knecht gedicteerd. In 'Ardea' 1953 worden ze door dr. G. A. Brouwer opgenoemd. Met zijn enige dochter (moeder Van Lennep) sterft in 1936 de tak-Wildhoef uit. Oudere bewoners van Haarlem zullen begrijpen, dat ik met deze dochter de figuur oproep van 'Keetje van de Markt', de om haar mildheid alom geachte Cornelia Adolphina van Wickevoort Crommelin, die onge trouwd, behalve Wildhoef twee huizen bewoont op de Grote Markt in Haarlem. 'Elle fait la pluie et le beau temps' voor een grote kring van neven en nichten, voor zendelingen, Franse dominees en 'amies de la jeune fille', wier goede fee ze is, zonder er het uiterlijk van te hebben. De laatste categorie vooral treft bij haar 'le beau temps', met het gevolg, dat na haar dood 'la pluie' voor de neven en nichten overblijft. Maar ook die heeft ze tijdens haar leven nimmer ongetroost gelaten. Kenmerkend voor haar goede inborst is, dat zij reeds vóór de oorlog van 1914 haar Russische effecten laat verkopen, want 'in een regering, die toeliet, dat de joden werden ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 93