70 het echtpaar in Haarlem van school gehaald, in dezelfde eigen 'bus' als zijn kleinzoons. En ook 's morgens is er een schoolwagen voor gemeenschappelijk gebruik. De oude me vrouw femme du monde en getrouwe kerkgangster, gelijk de meesten van haar familieleden is een schat van een mens en woont als weduwe op Klein-Berkenrode tot aan haar dood in 1906. Ik rijd een keer alleen met haar in de victoria, als koningin Emma een bezoek brengt aan 'Meer en Bosch'. Volgens de gebruiken van die tijd gaat het rijtuig aan de kant van de weg staan, als Hare Majesteit voorbijkomt. 'Frans', zegt mevrouw Crommelin, 'nu moet je gaan staan'. En terwijl zij, zelf zit tend, nijgt voor de Koningin, neem ik verlegen mijn petje af. Mijn vader, die met de burgemeestersketting om voorop rijdt, geeft ons een knipoogje dat vind ik het meest interessante van alles en de Koningin-moeder beantwoordt allervrien delijkst onze groet. Ik kan het gedeelte van de Heerenweg nog aanwijzen, waar de ontmoeting plaats heeft. De eeuw van de auto maakt aan deze dingen een einde. Liever vertoef ik met u in de tijd der equipages, thans meer speciaal in gezelschap van de zusters van oom Hendrik. Ze zijn jong en vrolijk als ze trouwen, maar ze worden niet oud. Haar huwelijken zijn zeer verschillend. Johanna Maria wordt op onstuimige wijze het hof gemaakt door Théodore Prévinaire, van origine Belg, wiens vader be hoort tot de industriëlen, door koning Willem I uit het Walen land naar Haarlem gehaald, teneinde daar welvaart te bren gen. Men zal zich zijn katoendrukkerij herinneren buiten de Kinderhuissingel, omstreeks 1918 geliquideerd. Op Berken rode heeft men aanvankelijk bezwaar tegen dit huwelijk, maar het komt tot stand. Verhaald wordt, dat op een avond de jongeman slaags raakt in een café met een troepje oudere Haarlemmers, dat over Prévinaire en zijn kornuiten gezegd zou hebben: 'Ce sont les gargons de la fabrique' en dat moet gewroken worden. De twist loopt vrij hoog, de politie grijpt in en Prévinaire komt, wegens het molesteren van zijn medeburgers, in het huis van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 96