71 bewaring terecht. Terwijl hij daar verblijft, in afwachting van een veroordeling of vrijspraak, is er op de Buitensociëteit een bal, waar niet alleen 'les jeunes filles en fleur' verschijnen, maar ook haar ouders, tevens menige autoriteit, waaronder leden van de rechtbank. Voor deze gelegenheid weet Prévi- naire uit zijn detentie te ontkomen, om met mejuffrouw Van Wickevoort Crommelin te dansen. Hij doet dit in rok, ten aanschouwe van de verzamelde notabelen. Daarna verdwijnt hij weer naar zijn sombere cel. Hij had een cipier omgekocht. Kan het romantischer? In de hoofdstad van Noordholland is men in die tijd wel wat gewend, maar over dit incident wordt, zoals ge ziet, een eeuw later nog gesproken. Overigens blijft zijn sportieve aanleg in de familie behou den. Zo zal een dochter uit deze alliantie, mevrouw Eugénie van de Poll, aan het hoofd staan van het bekende Haarlemse dames-hockey-elftal van 'Rood-Wit'. De tweede dochter van Berkenrode, Anna Elisabeth doet het conventionele huwelijk. Haar man is Herman Arnoldus Crommelin ('oom Maan'), die het naburig 'Oud-Berkenroede' koopt. Toch hebben haar kinderen een avontuurlijke aard. Herman Arnoldus junior verongelukt bij het bestijgen van de Gross Glockner. Anna maakt na een afgeraakt engagement en een mislukt huwelijk grote reizen en trouwt in tweede echt met een Engelsman. Haar broer 'Apie' heeft een veelbewo gen leven, dat eindigt als eerste gezant van de Negerrepubliek Liberia in Londen. Diens zoon, aanvankijk marine-officier, bestuurt de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. De derde dochter, Gijsberta Johanna Anna Adolphina, vindt haar echtgenoot onder de relaties van haar moeder en wordt de gade van Godert Jan baron van Hardenbroek van Ammerstol, geboren op het kasteel Hardenbroek. Hun twee kinderen aanschouwen op Berkenrode het levenslicht. Onder hun nazaten zijn er, die de Heemsteedse familieband trouw zijn gebleven. Ge weet vermoedelijk reeds wie de volgende bewoner van Berkenrode zal zijn. Na de dood van Hendrik komt daar Aar- noud Hendrik, geboren 1864. Met zijn vrouw, Elisabeth van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1959 | | pagina 97