98 het pakhuis in de Peperstraat) aan Abraham Reynders voor 1100,—10), die daarna - en niet daarvóór, zoals Allan schrijft in dit pand een kachelmakerij had. D. W. Rookmaaker had bij zijn vrouw Maria Vereeken zes kinderen, drie zoons, van wie genoemde Jan de jongste was, en drie dochters. De bekende officier Hendrik Rookmaker n)die tijdens de Tiendaagse Veldtocht het Korps Vrijwillige Noord hollandse Jagers kommandeerde, was een zoon van zijn broeder Izaak. De oude D. W. Rookmaaker heeft echter wel nog een zekere rol gespeeld in het geestelijk leven van onze stad Haarlem. In 1824 wordt door de Gouverneur van Noordholland te Haarlem een kleine maatschappij van Christenen gesignaleerd, die zich overgeven aan buitensporig mysticisme, bedenkelijke gods dienststellingen en volkomen afscheiden van alle bekende ge loofsleer. Ze staan onder leiding van zekere Rookmaaker12). Het blijkt onze damast- en lijnwaadpakker uit de Schagchel- straat te zijn, naar wie deze voorlopers van de afscheiding van' 1834 ook wel de sekte van Rookmaaker worden genoemd13). Hij zelf preekt of oefent in gezelschappen en heeft hier en daar nogal invloed. In een schrijven van 2 april 1824 aan de presi dent-burgemeester verdedigt hij zich echter tegen de bewering, dat hij een nieuwe godsdienstsekte zou willen maken en schijnt kort hierop ook zijn 'gezelschap' te hebben bedankt en ont bonden. Dat Rookmaaker zijn zaak naar de Schagchelstraat-Franke- straat had verplaatst, was niet zonder reden. In deze percelen was namelijk voorheen ook een dergelijk bedrijf gevestigd ge weest. Om de geschiedenis hiervan uit te zoeken willen wij terug gaan tot de 17de eeuw. Dan vinden wij het huis, thans Franke- straat 27, in het bezit van de familie Van Wassenbergh. Johanna van Wassenbergh had dit perceel verworven bij onderhandse akte van scheiding van 18 maart 1681 tussen haar en haar broe der, Johan van Wassenbergh, en van haar was het overgegaan op haar zoon, Dirck Storm van 's Grave(n) sande, gesproten uit haar huwelijk met mr. Arnoldus (van) 's Gravesande. Deze zoon transporteerde het huis, dat achter belend was aan Thomas

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 100