107 De huizen Schagchelstraat—Frankestraat, waarin de zaak na 1786 is gevestigd, staan in het Verpondingsregister tot dat jaar nog op naam van Goedschalk Kops. De oudste drie kinderen van de weduwe Charles Anthony (V), Sara en Gerritje, woon den, volgens de bewoordingen van de boedelscheiding, in 1784 in Amsterdam, waar Anthony V Charles in 1778 gehuwd was met Anna Mulle (ondertrouw 15 mei); hun kinderen waren Johanna, Joseph en Petronella Charles, hiervóór genoemd. Hendrik en Abraham Charles echter verbleven in Haarlem. Zij zijn dan ook de 'zonen' van wat te dien tijde de firma Wed. Anthony Charles en Zonen wordt genoemd. Klaarblijkelijk is Gerritje later bij haar broers komen inwonen om de huishou ding te doen, nadat zij in 1786 gezamenlijk de huizen van Goed schalk Kops gekocht hadden. Het huis aan de oostzijde van de Schagchelstraat is bij de boedelscheiding van 1784 toebedeeld aan Abraham Charles, die het op 25 juli 1788 transporteerde aan Abraham Mattheus Cornelis van Bommel voor 2.000,—39) Toen is dus ook Abraham Charles met zijn broer en zuster, Hendrik en Gerritje, gaan samenwonen. Op het gemeente-archief bevinden zich in de historiscli-topo- grafische atlas twee aquarellen van de hand van Joseph Charles, de toenmaals 16-jarige zoon van Anthony V Charles (gedoopt in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 26 juli 1780), waarvan de ene, boven de voorstelling tussen ornamenten van gordijnen gedateerd 1796, tot onderschrift draagt 'De lijnwaatpakkerij van de weduwe Anthony Charles Zoonen a Haarlem'. Deze afbeelding geeft het interieur van de pakkerij weer, zijnde het vertrek, uitziende op de Frankestraat. Links in de wand ziet men drie grote persen. In de voorste, waarboven het wapen van Haarlem met het jaartal 1591 is geplaatst, legt een man het te persen linnen, terwijl drie personen bezig zijn met een zware boom het rad van de tweede pers aan te draaien. Boven deze staat op de wand 17 94. Aan de rechterzijde van het vertrek is iemand, in een kamerjapon gekleed, vermoedelijk Abraham Charles, bezig een stukje linnen te bewerken met een glanshamer. Onder de voorstelling is tussen de letters een wapenschild aangebracht, bevattend een rode keper op een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 109